Polacy odnoszą imponujący sukces, wśród najlepszych na świecie.
W piątek NATO Cooperative Cyber Defence Centre of Excellence (CCDCOE) z siedzibą w Estonii ogłosiło częściowe wyniki ćwiczenia cyberobrony Locked Shields 24, największego i najbardziej złożonego na świecie. Polsko-fińska drużyna została wyróżniona przez organizatora za osiągnięcie jednych z najlepszych wyników. W pierwszej trójce znalazły się również zespoły estońsko-francuski oraz łotewsko-natowski.
Wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk pogratulował polskiemu zespołowi za osiągnięcie wyników. „To wielkie osiągnięcie, które potwierdza wysoką jakość naszych umiejętności w dziedzinie cyberobrony. Polsko-fińska współpraca okazała się być kluczowym elementem sukcesu” – powiedział Tomczyk.
14. edycja Locked Shields okazała się być bezprecedensowa. Po raz pierwszy w historii wyniki nie zostały podane tradycyjnie – I, II, III miejsce, co sprawiło że ćwiczenia były jeszcze bardziej ekscytujące dla uczestników. Mimo to, drużyny wciąż czekają na oficjalne wyniki, które zostaną ogłoszone w najbliższych dniach.
Wysoki rangą oficer z polskiego zespołu, ppłk Lipczyński, podkreślił, że prawdziwym celem Locked Shields jest przetestowanie faktycznych umiejętności zespołów w sytuacji cyberwojny. „Każdy z nas dał z siebie wszystko, współpracowaliśmy doskonale zarówno wewnętrznie, jak i z naszymi fińskimi partnerami. Ta współpraca była wzorowa, co pozwoliło nam osiągnąć tak dobre rezultaty” – powiedział ppłk Lipczyński.
Tegoroczne ćwiczenia były jeszcze bardziej ekscytujące, ponieważ drużyny wcieliły się w rolę Zespołów Szybkiego Reagowania. Ich zadaniem było obrona fikcyjnego państwa – Berylii – przed masowymi atakami na systemy informatyczne i infrastrukturę krytyczną. W symulowanym środowisku stworzono tysiące wirtualnych systemów, na które przeprowadzono wiele tysięcy ataków w czasie rzeczywistym. Wszystkie zespoły musiały działać szybko i skutecznie, aby obronić Berylię przed cyberzagrożeniami.
Polsko-fińska drużyna, pod dowództwem oficera Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, składała się z ekspertów z sektora publicznego, prywatnego i akademickiego. Ich wspólna praca i zdolności pozwoliły im osiągnąć doskonałe wyniki podczas Locked Shields. „Presja podczas zawodów była ogromna, jednak dzięki wspólnej determinacji i zaangażowaniu każdy członek zespołu wiedział, jaką rolę ma odegrać i jak pomóc w obronie państwa przed atakami” – podsumował ppłk Lipczyński.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.