
Polacy zgadzają się z decyzją premiera Tuska ws. przyjmowania migrantów
Zdaniem większości Polaków, wypełniona deklaracja premiera Donalda Tuska w sprawie Paktu Migracyjnego spotkała się z pozytywnym przyjęciem. Według najnowszego sondażu przeprowadzonego przez pracownię Ipsos, aż 66 procent uczestników badania popiera stanowisko premiera, który oświadczył, że Polska nie wdroży Paktu Migracyjnego i nie przyjmie dodatkowych migrantów.
Największą grupę respondentów, aż 41 procent, stanowią osoby zdecydowanie popierające deklarację premiera Tuska. Kolejne 25 procent odpowiedziało „raczej tak”. Z kolei 13 procent badanych nie miało jednoznacznej opinii na ten temat, natomiast 21 procent stanowili przeciwnicy pomysłu premiera, z czego 13 procent zdecydowanie odcina się od tej propozycji, a 8 procent raczej nie popiera takiego rozwiązania.
Przeprowadzony sondaż pokazał, że Polacy mają wyraźne zdanie na temat Paktu Migracyjnego, którego Polska nie chce wdrożyć. Przypomnijmy, że Polska, Słowacja i Węgry były przeciwnikami tego porozumienia w Unii Europejskiej. Pakt migracyjny ma na celu podzielenie odpowiedzialności za zarządzanie migracją pomiędzy kraje członkowskie oraz ułatwienie podziału migrantów w całej Europie.
Jednym z kluczowych punktów porozumienia jest mechanizm obowiązkowej solidarności, który zakłada coroczne rozlokowanie co najmniej 30 tys. migrantów. Kraje, które odmówią przyjęcia migrantów, są zobowiązane do zapłacenia kary w wysokości 20 tys. euro za każdy nierozpatrzony wniosek o azyl, bądź zaoferowanie innych form solidarnościowych, takich jak delegacja personelu.
Ponadto, nowe regulacje uwzględniają sytuację państw pod presją migracyjną, aby te mniej obciążone kraje mogły pomagać tym bardziej wyczerpane. W efekcie, państwa członkowskie mają obowiązek współpracy i solidarności w zarządzaniu przepływem migrantów.
Podsumowując, opinie Polaków na temat Paktu Migracyjnego są wyraźne i zdecydowane. Większość badanych popiera decyzję premiera Tuska o nie wdawaniu się w to porozumienie i nie przyjmowaniu dodatkowych migrantów. To dowodzi silnego stanowiska społeczeństwa w kwestii polityki migracyjnej i woli suwerenności państwa w decydowaniu o własnych granicach.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.