Polityka

Polska prezydencja w UE: Wielkie oczekiwania Europy na naszą rolę

Polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej rozpoczęła się 1 stycznia, a będzie trwała do końca czerwca. Nasz kraj przewodzić będzie pracami Unii Europejskiej, ustalając porządek obrad posiedzeń i prowadząc negocjacje wśród państw członkowskich.

Oficjalna inauguracja prezydencji odbyła się 3 stycznia, w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Donald Tusk oraz szef Rady Europejskiej Antonio Costa wygłosili przemówienia, a następnie wzięli udział w dwustronnym spotkaniu. Wieczór uświetniły występy muzyczne Orkiestry i Chóru Teatru Wielkiego Opery Narodowej pod batutą Radzimira Dębskiego, który specjalnie na tę okazję skomponował nowy utwór inspirowany polską muzyką klasyczną.

Logo polskiej prezydencji zostało odsłonięte w Brukseli na budynku Justus Lipsius. Emblemat, przedstawiający flagę Polski przenikającą litery EU, będzie widoczny przez pół roku. Logo to nawiązuje do symboliki Solidarności oraz odrodzenia polskiej demokracji.

W ciągu najbliższych miesięcy Polska będzie organizować ponad 300 oficjalnych spotkań, w tym 22 nieformalne rady z udziałem ministrów UE. W styczniu odbędą się m.in. spotkania ministrów edukacji oraz sprawiedliwości i spraw wewnętrznych. Prezydencja Polski rozpoczyna nowy cykl instytucjonalny, skupiając się na siedmiu wymiarach bezpieczeństwa: zewnętrznym, wewnętrznym, informacyjnym, ekonomicznym, energetycznym, żywnościowym i zdrowotnym.

Hasło przewodnie polskiej prezydencji brzmi: „Bezpieczeństwo, Europo!”. Polska stawia sobie za zadanie skoncentrowanie się na zapewnieniu bezpieczeństwa w różnych obszarach, tak aby Europa mogła rozwijać się stabilnie i prosperować. Jesteśmy gotowi do pracy na rzecz wspólnego dobra i zjednoczenia w obronie wartości europejskich.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *