Polska prezydencja w UE: Wielkie oczekiwania Europy na naszą rolę
Polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej rozpoczęła się 1 stycznia, a będzie trwała do końca czerwca. Nasz kraj przewodzić będzie pracami Unii Europejskiej, ustalając porządek obrad posiedzeń i prowadząc negocjacje wśród państw członkowskich.
Oficjalna inauguracja prezydencji odbyła się 3 stycznia, w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Donald Tusk oraz szef Rady Europejskiej Antonio Costa wygłosili przemówienia, a następnie wzięli udział w dwustronnym spotkaniu. Wieczór uświetniły występy muzyczne Orkiestry i Chóru Teatru Wielkiego Opery Narodowej pod batutą Radzimira Dębskiego, który specjalnie na tę okazję skomponował nowy utwór inspirowany polską muzyką klasyczną.
Logo polskiej prezydencji zostało odsłonięte w Brukseli na budynku Justus Lipsius. Emblemat, przedstawiający flagę Polski przenikającą litery EU, będzie widoczny przez pół roku. Logo to nawiązuje do symboliki Solidarności oraz odrodzenia polskiej demokracji.
W ciągu najbliższych miesięcy Polska będzie organizować ponad 300 oficjalnych spotkań, w tym 22 nieformalne rady z udziałem ministrów UE. W styczniu odbędą się m.in. spotkania ministrów edukacji oraz sprawiedliwości i spraw wewnętrznych. Prezydencja Polski rozpoczyna nowy cykl instytucjonalny, skupiając się na siedmiu wymiarach bezpieczeństwa: zewnętrznym, wewnętrznym, informacyjnym, ekonomicznym, energetycznym, żywnościowym i zdrowotnym.
Hasło przewodnie polskiej prezydencji brzmi: „Bezpieczeństwo, Europo!”. Polska stawia sobie za zadanie skoncentrowanie się na zapewnieniu bezpieczeństwa w różnych obszarach, tak aby Europa mogła rozwijać się stabilnie i prosperować. Jesteśmy gotowi do pracy na rzecz wspólnego dobra i zjednoczenia w obronie wartości europejskich.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.