Polska ważnym partnerem NATO według niemieckiej prasy
Wizyta ministra obrony Niemiec Borisa Pistoriusa w Polsce wzbudziła duże zainteresowanie niemieckich mediów. Komentatorzy ze zdumieniem obserwowali osiągnięcia Polski w dziedzinie obronności, a także liczą na zacieśnienie współpracy między Warszawą a Berlinem.
„Polska przeznacza aż 4 proc. PKB na obronność. To nie tylko imponujący wynik, ale także wyraz determinacji w wdrażaniu epokowego zwrotu” – podkreśla Frank Specht z „Handelsblatt”. W ostry kontrast stawia on sytuację w Niemczech, gdzie minister obrony bezskutecznie walczy o zwiększenie budżetu na obronność, a Bundeswehr nadal boryka się z brakami. Polska natomiast konsekwentnie wzmacnia swoje siły zbrojne, inwestując znaczące środki w ich rozwój. Specht zwraca uwagę na zakupy sprzętu wojskowego ze Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej, w tym na myśliwce F-35, które będą dostępne dla Polski wcześniej niż dla Niemiec.
„Nie wolno przyzwyczajać się do wojny” – pisze Tanja Tricarico z „TAZ”, zauważając trudności, z jakimi boryka się Niemcy, m.in. związane z brakami w Bundeswehrze. Polska z kolei odgrywa istotną rolę w dostarczaniu broni dla Ukrainy, pozostając jednym z najbliższych sojuszników tego kraju. Mimo pewnych spór niemiecko-rosyjskich poglądów na politykę obronną, można zauważyć zbliżenie obydwu państw w tej kwestii.
Georg Ismar z „Sueddeutsche Zeitung” zwraca uwagę na ważną wizytę Pistoriusa w Muzeum Historii Żydów Polski POLIN, podkreślając znaczenie pamięci historycznej i nauki z przeszłości. Jego zdaniem, solidarność i braterstwo broni są kluczowe dla bezpieczeństwa i stabilności regionu.
Zgodnie z „Rheinische Post”, relacje polsko-niemieckie przechodzą obecnie pozytywny etap, ze względu na wspólną ocenę zagrożeń i potrzeb obronnych. Po zmianie rządu w Polsce widać tendencję do zbliżenia obu krajów, co znalazło odzwierciedlenie w jedności działań ministrów obrony. W obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę, konieczne jest solidarne działanie państw NATO i umocnienie współpracy w zakresie obronności.
Markus Decker z RedaktionsNetzwerk Deutschland RND zaznacza, że wzajemne zaufanie i otwartość są fundamentem dobrych relacji polsko-niemieckich. Działania obecnego niemieckiego ministra obrony w kierunku zbliżenia obu państw stanowią dobrą nadzieję na budowę stabilności i bezpieczeństwa w regionie.
W obliczu rosnących zagrożeń bezpieczeństwa, jedność i solidarność między krajami europejskimi są kluczowe dla utrzymania pokoju i stabilności na kontynencie. Zacieśnienie współpracy obronnej pomiędzy Polską a Niemcami może być istotnym krokiem w tym kierunku.