Pomysł Hołowni na zmianę sposobu wyboru prezydenta
W minionym tygodniu miała miejsce istotna decyzja Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN, która uznała skargę partii PiS na odrzucenie sprawozdania ich komitetu wyborczego z wyborów parlamentarnych 2023 roku przez Państwową Komisję Wyborczą. Jednakże, status Izby Kontroli Nadzwyczajnej jest obecnie kwestionowany przez rząd oraz część członków PKW.
W reakcji na tę decyzję, PKW podjęła decyzję o odroczeniu obrad dotyczących sprawozdania komitetu wyborczego PiS do czasu „systemowego uregulowania przez konstytucyjne władze RP statusu prawnego Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN oraz sędziów biorących udział w orzekaniu tej izby”.
Sytuację tę skomentował również marszałek Sejmu, Szymon Hołownia, który wskazał na to, że znaleźliśmy się w apogeum kryzysu związanego ze statusem Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Hołownia zauważył podział wśród prawników w kwestii ważności wyboru prezydenta, co rodzi wątpliwości dotyczące wyborów prezydenckich.
Marszałek Sejmu zaznaczył, że konieczne jest podjęcie działań mających na celu uregulowanie sytuacji, aby zapewnić ciągłość władzy w Polsce w związku z brakiem uchwalonych ustaw dotyczących Sądu Najwyższego i statusu sędziów. Hołownia zaproponował, żeby Prezydent, Premier i wszystkie siły polityczne podjęły wspólną decyzję w tej sprawie, aby zagwarantować stabilność polityczną w kraju.
Marszałek Sejmu podkreślił konieczność uchwalenia specjalnej ustawy, która określi, jak postępować w przypadku wyborów prezydenckich do czasu rozwiązania problemu związanej z Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Propozycja Hołowni ma na celu odroczenie problemu do czasu podjęcia realnych działań w tej sprawie, aby zapewnić spójność władzy państwowej w Polsce.
Warto zwrócić uwagę, że sytuacja polityczna w Polsce staje się coraz bardziej skomplikowana, a rozwiązanie konfliktów wymaga wspólnego wysiłku i dialogu między różnymi siłami politycznymi. Ostateczne decyzje, jakie zostaną podjęte, będą miały istotne znaczenie dla stabilności i demokracji w kraju.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.