Świat

Poprawki Polski w rezolucji ONZ dotyczącej Ukrainy.

Za ukraińską rezolucją zagłosowały 93 państwa, przeciwko było 18, zaś od głosu wstrzymało się 65 państw. Przeciwko były między innymi Stany Zjednoczone i Rosja. Chiny, które wstrzymały się od głosu. Dodatkowo Zgromadzenie Ogólne przyjęło też zgłoszoną przez USA rezolucję, która pierwotnie mówiła jedynie o żalu z powodu „tragicznej utraty życia w konflikcie Federacji Rosyjskiej z Ukrainą”. Rezolucja ta nie zawierała potępienia rosyjskiej inwazji i podkreślała, że głównym celem ONZ jest utrzymanie międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa oraz pokojowe rozwiązywanie sporów.

Kluczowe poprawki zostały dodane do tekstu rezolucji, dzięki propozycjom m.in. Polski. W wyniku tych poprawek dokument teraz jednoznacznie określa, że konflikt na Ukrainie to „inwazja na Ukrainę na pełną skalę (dokonana) przez Federację Rosyjską”. Druga poprawka potwierdza zaangażowanie w utrzymanie suwerenności, niepodległości, jedności i integralności terytorialnej Ukrainy w granicach uznanymi przez społeczność międzynarodową.

Trzecia poprawka wzywa do „sprawiedliwego, trwałego i wszechstronnego pokoju na Ukrainie, który szanuje zasady Karty Narodów Zjednoczonych oraz zasady suwerenności i integralności terytorialnej”. USA krytykują te poprawki, twierdząc że mają na celu jedynie prowadzenie wojny słownej zamiast rzeczywistego zakończenia konfliktu.

W rezultacie przyjętych poprawek, rezolucja staje się bardziej konkretne w potępieniu rosyjskiej inwazji na Ukrainę oraz wyraźnie opowiada się za obroną suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Dalsze działania ONZ w kontekście konfliktu ukraińskiego będą bardziej skoncentrowane na zapewnieniu pokoju i stabilności w regionie oraz wyraźnym potępieniu naruszeń prawa międzynarodowego.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *