Porozumienie osiągnięte w najnowszych rozmowach dotyczących Ukrainy.
Dwudniowa konferencja poświęcona Ukrainie, zorganizowana przez Szwajcarię i Ukrainę, rozpoczęła się w sobotę po południu w ośrodku Buergenstock. Na spotkanie przybyli przedstawiciele niemal setki państw i organizacji międzynarodowych, w tym około 60 głów państw i szefów rządów. Wśród nich byli prezydent Andrzej Duda, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Olaf Scholz.
W pierwszym dniu konferencji odbyły się wstępne spotkania, a w drugim dniu liderzy uczestniczyli w trzech panelach poświęconych kwestiom humanitarnym na Ukrainie, bezpieczeństwu żywnościowemu i bezpieczeństwu jądrowemu. W wyniku dyskusji i negocjacji, powstał projekt konkluzji szczytu, który zawierał stanowiska dotyczące tych trzech obszarów.
W projekcie wspólnego oświadczenia przywódców podkreślono zobowiązanie do zapewnienia pokoju opartego na prawie międzynarodowym i Karcie Narodów Zjednoczonych. Liderzy potwierdzili konieczność szanowania integralności terytorialnej i suwerenności wszystkich państw, w tym Ukrainy, oraz rozwiązywania sporów środkami pokojowymi.
W kontekście bezpieczeństwa jądrowego, w oświadczeniu podkreślono konieczność zapewnienia bezpiecznej eksploatacji elektrowni jądrowych i poddawania ich pełnej kontroli Ukrainy zgodnie z zasadami Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA). Groźba lub użycie broni jądrowej wobec Ukrainy zostało określone jako niedopuszczalne.
Odnośnie globalnego bezpieczeństwa żywnościowego, liderzy uzgodnili, że wolna żegluga handlowa i dostęp do portów morskich na Morzu Czarnym i Azowskim są kluczowe dla zapewnienia nieprzerwanej produkcji i dostaw produktów żywnościowych. Ataki na statki handlowe i infrastrukturę portową zostały uznane za niedopuszczalne, a bezpieczeństwo żywnościowe nie może być zagrożone.
W projekcie oświadczenia przywódcy wezwali również do uwolnienia wszystkich jeńców wojennych poprzez całkowitą wymianę oraz do przekazania deportowanych i bezprawnie przesiedlonych ukraińskich dzieci Ukrainie. Zadeklarowali także zaangażowanie w dialog i podejmowanie konkretnych kroków w celu osiągnięcia trwałego pokoju na Ukrainie, opartego na zasadach Karty Narodów Zjednoczonych.
Konferencja Buergenstock zakończyła się podpisaniem ostatecznego dokumentu końcowego, w którym zawarte zostały ustalenia i postanowienia dotyczące współpracy i zapewnienia stabilności na Ukrainie.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.