Polityka

Premier Gruzji Zurabiszwili odpowiada protestującym, którzy nie popierają nowego prezyd enta

Zurabiszwili zdecydowanie zaznaczyła, że nie opuści Pałacu Orbeliani i spędzi tam noc, ogłaszając, że będzie czekać na swoich rodaków w swojej rezydencji w niedzielę o godz. 10 czasu lokalnego. Będzie wtedy informować Gruzinów o swoich planach na przyszłość oraz o dniach, które według niej przyniosą zwycięstwo.

Niedzielne oświadczenie Zurabiszwili będzie miało miejsce godzinę przed zaprzysiężeniem nowego prezydenta Gruzji, Micheila Kawelaszwilego. Zarówno Zurabiszwili, jak i partie opozycyjne, nie uznają wyboru szóstego prezydenta Gruzji przez kolegium elektorskie składające się wyłącznie z przedstawicieli rządzącej partii, Gruzińskie Marzenie.

Społeczeństwo gruzińskie także wyraża sprzeciw wobec wyboru Kawelaszwilego oraz polityki rządu. Od miesiąca protestują domagając się nowych wyborów parlamentarnych, nieuznając wyników październikowych wyborów z powodu licznych nieprawidłowości.

Protesty trwają od 28 listopada, kiedy rząd zawiesił rozmowy na temat przystąpienia Gruzji do Unii Europejskiej do 2028 roku.

W sobotę tysiące mieszkańców 17 miast wzięło udział w antyrządowych protestach pod hasłem „Łańcuch jedności”, dzień przed zaprzysiężeniem Kawelaszwilego na nowego prezydenta. W Tbilisi ludzie utworzyli ponad siedmiokilometrowy łańcuch, trzymając się za ręce i zajmując pięć mostów w centrum miasta.

Prezydentka Zurabiszwili dołączyła do protestujących na moście Saarbruecken wraz z eurodeputowanymi Michałem Wawrykiewiczem (KO) oraz Dainiusem Żalimasem z Litwy. Demonstracje odbyły się także w 16 innych miastach, a emigranci gruzińscy protestowali w 40 miastach na całym świecie.

Protestujący domagają się uwolnienia zatrzymanych protestujących, którzy obecnie przebywają w areszcie oraz przeprowadzenia nowych wyborów parlamentarnych.

Niedziela obiecuje być dniem intensywnych protestów, z główną akcją pod hasłem „Czerwona kartka dla Kawelaszwilego” planowaną przed budynkiem parlamentu. Kawelaszwili zostanie zaprzysiężony na prezydenta o godz. 11 czasu lokalnego.

Gruzińska opozycja zarzuca partii rządzącej liczne nieprawidłowości w październikowych wyborach parlamentarnych. Kryzys polityczny w kraju pogłębił się po zawieszeniu negocjacji w sprawie przystąpienia Gruzji do Unii Europejskiej. Protesty trwają, a społeczeństwo domaga się zmian i demokratycznych wyborów.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *