Świat

Premier Polski zaniepokojony postawą Orbana. „Niezawodny sojusznik” – słowa krytyki w budowie relacj i między krajami.

W noc wigilijną Rosja dokonała masowego ataku rakietowego na ukraińskie miasta. W tym czasie, w świątecznym wywiadzie, premier Orban nazwał Putina uczciwym partnerem Węgrów” – napisał szef polskiego rządu na platformie X.

Rosja zaatakowała w nocy z wtorku na środę obiekty energetyczne Ukrainy, wykorzystując 184 rakiety i drony – poinformowały ukraińskie Siły Powietrzne. Rosyjskie ministerstwo obrony potwierdziło, że celem była infrastruktura energetyczna. Z kolei informacje Sił Powietrznych Ukrainy mówią o zestrzeleniu 59 rakiet i 54 dronów, podczas gdy kolejne 52 bezzałogowce nie osiągnęły celu.

Nawiązując do bieżących wydarzeń, Donald Tusk skomentował w mediach społecznościowych postępowanie byłego wiceszefa resortu sprawiedliwości, Marcina Romanowskiego, który po ujawnieniu afer korupcyjnych wyjechał na Węgry. Po węgiersku życzenia świąteczne przekłada się jako „Bolgot Karácsonyt”, a Romanowski odpowiedział Tuskowi, że zajmuje się działalnością polityczną u Viktora Orbana.

Marcin Romanowski, poseł PiS i były wiceminister, jest podejrzany m.in. o ustawianie konkursów na wielomilionowe dotacje z Funduszu Sprawiedliwości. Otrzymał azyl polityczny węgierskiego rządu, pomimo wystawionego Europejskiego Nakazu Aresztowania. Decyzja władz Węgier wzbudziła kontrowersje i krytykę ze strony opozycji polskiej, która zarzuca politykowi ucieczkę od odpowiedzialności.

Natomiast premier Viktor Orban w ostatnim wywiadzie dla dziennika „Mayar Nemzet” określił Prezydenta Rosji, Władimira Putina, jako uczciwego partnera Węgrów. Orban wymienił także innych przyjaciół i partnerów geopolitycznych, takich jak prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan czy premier Izraela Benjamin Netanjahu. Jego słowa w kontekście sytuacji na Ukrainie, gdzie trwa eskalacja konfliktu z rosyjską interwencją, spotkały się z krytyką i oburzeniem wielu polityków zarówno w Polsce, jak i w innych krajach europejskich.

Cała sytuacja komplikuje już i tak skomplikowane relacje międzynarodowe, naruszając solidarność i jedność europejską wobec agresywnych działań Rosji. Konieczna wydaje się wspólna, zdecydowana reakcja państw europejskich na agresję Rosji oraz wyjaśnienie niejasnych okoliczności przyznania azylu politycznego polskiemu politykowi. Istotne jest zachowanie jedności oraz ochrona wartości demokratycznych i praworządności w obliczu naruszeń ze strony Władimira Putina i jego sojuszników.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *