Prezes ukraińskiego IPN został odwołany z funkcji
Decyzja o odwołaniu prezesa ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej została ostatecznie podjęta w dniu 13 grudnia. Rząd w Kijowie oficjalnie uznał, że pięcioletnia kadencja prezesa Anton Drobowycza dobiegła końca, stawiając na pierwszym miejscu konieczność wprowadzenia nowego przywództwa w instytucie. Chociaż decyzja ta nie była niespodzianką, z uwagi na fakt, że sam Drobowycz wyraził chęć zakończenia swojej pracy w IPN, to jednak wywołała pewne kontrowersje.
Anton Drobowycz został powołany na stanowisko prezesa ukraińskiego IPN w 2019 roku, jednak po inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku zdecydował się na dobrowolne wstąpienie do Sił Zbrojnych Ukrainy. Podczas walk na południu Ukrainy w następnym roku został ranny, co świadczy o jego poświęceniu dla sprawy narodowej. Jego zaangażowanie w śledztwo dotyczące zbrodni popełnionych przez Federację Rosyjską przeciwko ukraińskiemu dziedzictwu kulturowemu zostało zauważone i docenione.
Jednakże, poróżnione relacje między ukraińskim IPN a polskim Instytutem Pamięci Narodowej przyczyniły się do pewnych napięć w relacjach między obydwoma krajami. W listopadzie Ukraina wyraziła zgodę na ekshumację ofiar Rzezi Wołyńskiej, co zostało odebrane jako gest pojednania. Jednakże wypowiedzi Drobowycza, sugerujące brak odpowiedzi ze strony Polski na prośbę o wskazanie miejsc poszukiwań szczątków polskich ofiar, zostały szybko zdementowane przez polskiego prezesa IPN, Karola Nawrockiego.
Nawrocki podkreślił, że polski IPN złożył dziewięć wniosków w tej sprawie, wskazując precyzyjnie lokalizacje planowanych prac ekshumacyjnych. Ponadto, zaznaczył, że Polska jest gotowa natychmiast rozpocząć prace ekshumacyjne na terenie Ukrainy. Tego rodzaju dezinformacja ze strony ukraińskiego IPN została potępiona jako manipulacja, przyczyniająca się do dalszego pogorszenia stosunków między obydwoma instytutami.
W kontekście zmian na stanowisku prezesa ukraińskiego IPN i napiętych relacji między Ukrainą a Polską, ważne jest, aby obie strony podjęły wszelkie działania mające na celu zbliżenie i współpracę w dziedzinie badań nad historią narodową i pamięcią historyczną. Tylko poprzez szczerą dialog i współpracę można osiągnąć rzeczywiste pojednanie i zrozumienie między narodami.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.