Prezydenci i premierzy Francji jako członkowie MKOl? To fałszywa informacja – Ciecióra wychwycony!
12 grudnia Polski Komitet Olimpijski zaskoczył opinię publiczną popierając kandydaturę prezydenta Andrzeja Dudy na członka Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Decyzja ta wywołała wiele kontrowersji i krytyki ze strony polityków opozycji, którzy zarzucili prezydentowi Dudzie brak kompetencji do reprezentowania Polski w tej prestiżowej organizacji.
Donald Tusk, były premier i lider partii opozycyjnej, wyraził swoje oburzenie na Twitterze, sugerując, że prezydent Duda został „wmanewrowany” w sytuację, gdzie zajął miejsce znanej i szanowanej medalistki olimpijskiej, Maji Włoszczowskiej. Tusk podkreślił, że prezydent wkrótce zrozumie swój błąd i podejmie odpowiednie kroki.
Jednak rzecznik prezydenta Łukasz Rzepecki stanowczo zaprzeczył, że Andrzej Duda miałby zostać członkiem rzeczywistym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Podkreślił, że prezydent został zarekomendowany jedynie na członka honorowego, który nie bierze udziału w obradach decyzyjnych i nie ma prawa głosu.
Pomimo tych zapewnień, sekretarz generalny PKOl Marek Pałus potwierdził, że prezydent Duda został rekomendowany na członka rzeczywistego MKOl, co spotkało się z dezaprobatą opozycji oraz społeczeństwa.
W programie „Woronicza 17” w TVP Info politycy dyskutowali na temat kontrowersji wokół kandydatury prezydenta. Krzysztof Ciecióra z partii rządzącej bronił decyzji PKOl, argumentując, że wiele państw deleguje swoich prominentnych polityków do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Niemniej jednak, jego twierdzenie o byłych prezydentach i premierach Francji oraz Niemiec w MKOl okazało się nieprawdziwe po weryfikacji danych.
Analizując listę członków MKOl, można zauważyć, że oprócz sportowców, w organizacji zasiadają również znaczące postaci polityczne. Wśród członków honorowych i zasłużonych znajdują się byłych prezydenci, minister sportu oraz przedstawiciele rządów różnych krajów.
Pytanie o możliwość zostania członkiem honorowym przez prezydenta Andrzeja Dudę zostało rozstrzygnięte przez Karty Olimpijskiej, która precyzuje warunki kwalifikacji i rekrutacji członków MKOl. Zgodnie z nią, prezydent nie mógłby zostać członkiem honorowym bez uprzedniego stażu i osiągnięć w organizacji.
W związku z brakiem potwierdzenia przez MKOl kandydatury prezydenta Andrzeja Dudy na członka rzeczywistego, sprawa ta budzi dalsze kontrowersje oraz wątpliwości co do jej realności. Ostateczne rozstrzygnięcie pozostaje w gestii komisji wyborczej MKOl i zarządu organizacji.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.