Sport

Prezydent skierował nową ustawę do Trybunału zamiast jej podpisać.

Prezydent RP podjął decyzję dotyczącą skierowania ustawy o sporcie do Trybunału Konstytucyjnego w celu jej oceny pod kątem zgodności z zasadami Konstytucji. W komunikacie wyraził swoje wątpliwości co do części zapisów ustawy, dotyczących m.in. wyboru przedstawicieli do zarządu polskiego związku sportowego oraz sankcji za niewypełnienie obowiązków dotyczących składu zarządu i organu kontroli wewnętrznej.

Zgodnie z treścią ustawy, na każdych siedmiu członków zarządu polskiego związku sportowego ma wchodzić co najmniej jeden przedstawiciel zawodników kadry narodowej. Ten sposób wyboru przedstawiciela budzi pytanie o nadmierną ingerencję ustawodawcy w strukturę organizacyjną związku sportowego. Kancelaria prezydenta zauważa, że ograniczenie decyzyjności członków związku sportowego w kwestii wyboru składu zarządu może naruszać zasadę demokracji zrzeszeniowej.

Kolejną kwestią budzącą wątpliwości jest sankcja za niewypełnianie obowiązków dotyczących parytetu płci w zarządzie związku sportowego. Prezydent zauważa, że idea zrównoważonej reprezentacji płci jest słuszna, jednak jej wprowadzenie powinno być elastyczne i realne. Stosowanie bezwarunkowej sankcji w postaci braku finansowania może spowodować poważne problemy dla związku sportowego, a nawet zaniechanie działalności statutowej, co zdaniem prezydenta jest nieproporcjonalne w stosunku do celu ustawy.

Ustawa o sporcie była pierwszym aktem prawnym, który ograniczał rolę państwa w sporcie, dając większą autonomię organizacjom sportowym. Jednak nowe regulacje zdają się zawężać tę autonomię, zmuszając związki sportowe do spełnienia określonych wymagań bez możliwości elastycznego dostosowania się do nich. Prezydent podkreśla konieczność uwzględnienia obiektywnych okoliczności, które mogą uniemożliwić związkom sportowym wypełnienie nałożonych obowiązków.

W związku z powyższym, decyzja prezydenta RP o skierowaniu ustawy o sporcie do Trybunału Konstytucyjnego stanowi ważny krok w celu zapewnienia zgodności nowych regulacji z zasadami Konstytucji oraz zapewnienia większej autonomii i elastyczności dla organizacji sportowych. Trybunał Konstytucyjny będzie miał za zadanie dokładnie przeanalizować zarzuty zgłoszone przez prezydenta i ocenić zgodność ustawy o sporcie z podstawowymi zasadami prawa i demokracji.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *