Polityka

Prezydent wzywany do podjęcia działań w sprawie obniżenia składki zdrowotnej. Czas na decyzje.

W środę 58 senatorów poparło nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców od 2026 r. Głosowało przeciwko niej 36 senatorów, a trzech wstrzymało się od głosowania. Nowa ustawa zakłada dwuelementową podstawę wymiaru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, gdzie do pewnego poziomu będzie ona ryczałtowa, a powyżej tego limitu będzie procentowa. Planowane zmiany obejmą około 2,5 mln osób prowadzących działalność gospodarczą.

Nowe przepisy nie zmieniają wysokości składki zdrowotnej dla pracowników na etacie, która nadal będzie wynosiła 9 proc. Nie wpłynie także na wysokość składki w przypadku świadczeń emerytalnych, również pozostanie na poziomie 9 proc. Zmiana planowana jest wejść w życie od początku 2026 r. i będzie kosztować budżet państwa 4,6 mld zł, de facto zmniejszającą wpływy ze składki zdrowotnej.

Decyzja o ewentualnym zawetowaniu nowych przepisów należy teraz do prezydenta Andrzeja Dudy. Apel o zawetowanie zmian skierowali do niego m.in. kandydatka Lewicy Magdalena Biejat, kandydat Partii Razem Adam Zandberg, Porozumienie Rezydentów OZZL oraz Naczelna Izba Lekarska. Argumentują, że obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców może negatywnie wpłynąć na sytuację pacjentów i nasilić kryzys w ochronie zdrowia.

Premier Donald Tusk zapowiedział, że jeśli prezydent zawetuje zmiany w składce zdrowotnej, to jako premier podejmie kroki, aby powrócić do tej kwestii po wyborach prezydenckich. Sytuacja ta wywołała wiele kontrowersji w społeczeństwie i nadal budzi wiele emocji. Czekamy z niecierpliwością na dalszy rozwój wydarzeń w tej sprawie.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *