Prezydent zatwierdził budżet, ale niektóre przepisy wysłane do TK do rozpatrzenia.
Według Małgorzaty Paprockiej, prezydent dokładnie przemyślał zawarte w ustawie budżetowej regulacje dotyczące podwyżek dla sfery budżetowej oraz waloryzacji rent i emerytur. Jak podkreśliła, te podwyżki są bardzo potrzebne, ponieważ Polki i Polacy oczekują poprawy swojej sytuacji finansowej w obliczu rosnących cen i wzrostu inflacji.
Minister prezydencka przypomniała również, że budżet reguluje również kwestie związane ze świadczeniami, takimi jak program 500+, 13. i 14. emerytura czy wydatki na polską armię. Wszystkie te elementy, kładąc nacisk na poprawę sytuacji ekonomicznej obywateli, zostały wzięte pod uwagę przez prezydenta przy podpisaniu ustawy budżetowej.
Jednakże, jak zaznaczyła Paprocka, w ustawie wprowadzono poważne zmiany dotyczące Trybunału Konstytucyjnego (TK) i Krajowej Rady Sądownictwa (KRS). Minister podkreśliła, że żadne przepisy w ustawie budżetowej nie mogą stanowić podstawy do zablokowania wypłat wynagrodzeń legalnie wybranym sędziom TK oraz diet dla członków KRS. Ponadto, nie istnieje żadna podstawa prawna do kwestionowania legalności wyboru tych sędziów.
Z tego powodu według prezydenckiej minister, tak istotne zmiany dotyczące budżetów KRS i TK powinny być poddane ocenie Trybunału Konstytucyjnego, aby sprawdzić, czy zostały wprowadzone z zachowaniem obowiązującego prawa. Jednocześnie należy pamiętać o konieczności respektowania praworządności i niezależności wymiaru sprawiedliwości.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.