Polityka

Próba zmuszenia do ustąpienia prezesa NIK – szczegóły incydentu

Według informacji opublikowanych na stronie internetowej NIK w poniedziałek, zawiadomienie zostało złożone 15 kwietnia br. W treści komunikatu czytamy, że zawiadomienie dotyczy również podejmowania działań mających na celu popełnienie przestępstwa, włącznie z próbami bezprawnego wpływania na działania urzędowe Prezesa NIK.

NIK doniosła, że zawiadomienie kieruje się przede wszystkim do osób, które „w okresach sprawowania przez nie odpowiedzialnych stanowisk lub wykonywania swoich obowiązków, prawdopodobnie od 2015 roku, wspólnie i w porozumieniu, poprzez nadużywanie przyznanych im uprawnień lub zaniedbanie obowiązków, mogły doprowadzić do naruszenia porządku publicznego, bezpieczeństwa państwa i obywateli.”

Zgodnie z treścią komunikatu, zachowania objęte zawiadomieniem obejmują między innymi oskarżenia pod adresem prezesa NIK o „podjęcie działań nielegalnych, konstruowania przeciw niemu dowodów”. Ponadto zgromadzony materiał dowodowy wskazuje na stosowanie przemocy lub gróźb karalnych wobec osób współpracujących z Prezesem NIK przez funkcjonariuszy publicznych lub osoby działające na ich polecenie. W przypadku działań wymieniono także „wywieranie presji w celu uzyskania określonych zeznań, wyjaśnień, informacji lub oświadczeń, mających obciążyć zarzuty skierowane pod adresem prezesa NIK”. Informacje portalu tvp.info

„Zawiadomienie ma także na celu oskarżenie funkcjonariuszy służb specjalnych, którzy swoimi działaniami mieli wpłynąć na utrzymanie niezależności i niezawodności prezesa NIK wobec potencjalnych nacisków ze strony tych służb, a także przedstawicieli i liderów partii politycznej” – czytamy.

Portal tvp.info ustalił nieoficjalnie, że w zawiadomieniu wymienione są nazwiska takie jak Mariusz Kamiński, były minister MSWiA i koordynator służb specjalnych w rządzie PiS, Bogdan Święczkowski, który w latach 2016–2022 pełnił funkcję prokuratora krajowego i pierwszego zastępcy prokuratora generalnego czy prok. Elżbieta Pieniążek. Ponadto wskazani zostali konkretni funkcjonariusze CBA z ich nazwiskami i numerami legitymacji.

W komunikacie NIK podkreślono, że działania opisane w zawiadomieniu mogły stanowić „rzeczywiste zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa oraz jego funkcjonowania”. W związku z tym Prezes NIK ma zamiar domagać się całkowitej rehabilitacji oraz bezwzględnego ukarania osób zaangażowanych w wymienione działania.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *