Problemy psychiczne uchodźców z Ukrainy: stres, ataki paniki i depresja
Według najnowszych badań przeprowadzonych przez autorów artykułu księdza Grzegorza Dobroczyńskiego i Aleksandry Szadmanowej, sytuacja Ukraińców, którzy uciekli z rodzinnego kraju i znaleźli się w stabilnej sytuacji za granicą, wcale nie jest różowo. Pomimo tego, że znaleźli schronienie i pracę w obcym kraju, doświadczają oni silnego stresu spowodowanego troską o swoich bliskich pozostawionych w napadniętej przez Rosję Ukrainie.
Autorzy zauważają, że Ukraińcy żyją obecnie w dwóch rzeczywistościach – po pierwsze, w kraju, który znajduje się w stanie wojny, gdzie ich rodziny pozostały. Każdy z nich tęskni za bliskimi i choruje na stan niepokoju związany z niepewnością co do ich losów. Po drugie, muszą się również przystosować do nowego otoczenia, obcego języka, innych obyczajów i tradycji. Dodatkowo, muszą zapewnić swoim dzieciom opiekę i edukację, co często wiąże się z trudnościami związanymi z nostryfikacją dyplomów czy poszukiwaniem nowego miejsca zamieszkania.
Nie można również bagatelizować sytuacji młodzieży, która w takich warunkach rośnie. Z badań wynika, że liczba „destrukcyjnych wzorców” do naśladowania wśród młodzieży znacząco wzrasta. Wynika to z tego, że dzieci i nastolatki żyją w ciągłym napięciu, obserwując zestresowanych rodziców, którzy nie są w stanie zapewnić im odpowiedniego wsparcia emocjonalnego.
Co więcej, zauważono także wzrost chorób somatycznych u Ukraińek mieszkających za granicą, takich jak nadciśnienie czy niewydolność serca. To jasno wskazuje na to, jak dużym obciążeniem jest dla nich codzienność w obcym kraju, oddzielona od rodzin i bliskich zamkniętych w strefie wojny.
Podsumowując, sytuacja Ukraińców, którzy uciekli z Ukrainy i znaleźli się w innym kraju, wcale nie jest łatwa. Pomimo stabilnej sytuacji materialnej, doświadczają oni silnego stresu związanego z troską o rodzinę, niespokojnością z powodu niepewności co do przyszłości kraju oraz trudnościami adaptacyjnymi w obcym otoczeniu. Konieczne jest podjęcie działań mających na celu wsparcie tych osób, aby mogli pokonać trudności i odnaleźć się w nowej rzeczywistości.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.