Polityka

Prognoza cen prądu w 2025 roku ustalona przez Sejm

Sejm przyjął ustawę dotyczącą zamrożenia cen energii na poziomie 500 złotych za megawatogodzinę na dziewięć miesięcy. Był to wynik głosowania, w którym 412 posłów było za, trzech przeciw, a 14 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu.

Rząd nie wyklucza, że zamrożenie cen energii może być przedłużone także na ostatni kwartał przyszłego roku, jednak decyzja w tej sprawie zostanie podjęta w przyszłości.

W trakcie prac parlamentarnych wprowadzono poprawkę do projektu ustawy, która przewiduje możliwość skorzystania z ceny maksymalnej na poziomie 693 złotych za MWh netto przez jednostki samorządu i podmioty wrażliwe do końca marca 2025 roku. Rozwiązanie to wiąże się z dodatkowym kosztem w wysokości 150 milionów złotych, na co rząd wyraził zgodę.

Projekt ustawy o zamrożeniu cen prądu dla gospodarstw domowych w 2025 roku został poddany poprawkom przez sejmowe komisje klimatu, energii i aktywów oraz gospodarki. Wprowadzono jedynie zmiany porządkujące i precyzujące.

Ministra klimatu Paulina Hennig-Kloska uzasadniała, że rynkowe ceny energii na przyszły rok są już niższe od progu ustalonego w ustawie, dlatego samorządy i podmioty użyteczności publicznej będą mogły zakupić energię taniej.

Według Ocen Skutków Regulacji, koszt rozwiązań osłonowych dla gospodarstw domowych do września 2025 roku wyniesie 3,582 miliarda złotych, a dodatkowo 398 milionów w 2026 roku z tytułu późniejszego rozliczania rekompensat. Całkowity koszt interwencji, obejmujący też zawieszenie opłaty mocowej na cały 2025 rok, szacowany jest na 5,456 miliarda złotych.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *