Program wsparcia rodzin w Niemczech zyskuje popularność za granicą.
Do końca listopada 2024 roku na zagraniczne konta przelano około 470 milionów euro – poinformowała rzeczniczka Federalnej Agencji Pracy w odpowiedzi na pytanie „Bilda”. Dane za cały rok 2024 spodziewane są w połowie stycznia, jednak już teraz można zauważyć pewne trendy związane z przekazywaniem zasiłków rodzinnych za granicę.
W poprzednim roku, 2023, po raz pierwszy w historii przekroczono granicę 500 milionów euro, a dokładnie trafiło na konta za granicą 525,7 mln euro. W porównaniu do 2022 roku, kiedy kwota ta wyniosła 465,3 mln euro, można zauważyć wyraźny wzrost. Zmiany te są związane między innymi z podwyżką zasiłków rodzinnych, która miała miejsce 1 stycznia ubiegłego roku.
Obecnie w Niemczech około 10,4 miliona osób uprawnionych jest do zasiłku rodzinnego. Z tej liczby aż 8,3 miliona posiada obywatelstwo niemieckie, natomiast 2,1 miliona to obywatele innych krajów. Całkowita liczba dzieci, które otrzymują zasiłek rodzinny, wynosi 17,5 miliona.
Na koniec 2023 roku zasiłek rodzinny był wypłacany za granicą na około 313 tysięcy dzieci. Większość z nich, bo aż 307 tysięcy, mieszka w krajach Unii Europejskiej. Największa grupa dzieci korzystających z zasiłku mieszka w Polsce, czyli 171 tysięcy.
Odbiorcami zasiłku rodzinne są głównie obywatele Unii Europejskiej, którzy pracują w Niemczech i mają dzieci mieszkające w ich kraju ojczystym. „Bild” opublikował „Top 10 krajów, w których znajdują się konta odbiorców”, a wśród nich są m.in. Polska, Rumunia, Czechy, Francja, Chorwacja, Słowacja, Węgry, Holandia, Bułgaria i Austria.
Od stycznia 2025 roku zasiłek rodzinny w Niemczech wzrośnie o 5 euro, osiągając wysokość 255 euro miesięcznie. To kolejna zmiana, która może wpłynąć na ilość przekazywanych środków za granicę. Wszelkie dokładne informacje na temat zasiłków rodzinnych za 2024 rok poznamy dopiero w styczniu, jednak już teraz widać wyraźne tendencje i wzrost w porównaniu z poprzednimi latami.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.