Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie programu „Czyste Powietrze” w związku z podejrzeniem przekrętów na 600 mln zł.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) poinformował, że przeprowadzone kontrole wykazały „podejrzenie nadużyć” w działaniach firm wykonawczych w ramach programu „Czyste Powietrze”. Zgodnie z informacjami Funduszu, znalezione nieprawidłowości są na tyle poważne, że NFOŚiGW złożyło zawiadomienie do prokuratury w sprawie możliwości popełnienia oszustwa, wyłudzenia, podrobienia dokumentów oraz posłużenia się dokumentami potwierdzającymi nieprawdę.
Jednym z głównych zarzutów pod adresem firm wykonawczych jest zawyżanie rachunków za usługi i materiały, co może prowadzić do nadmiernego obciążenia budżetu programu „Czyste Powietrze”. Ponadto, zidentyfikowano przypadki realizacji nieefektywnych inwestycji oraz wymuszania udzielenia pełnomocnictw, co zdaniem NFOŚiGW stanowi naruszenie przepisów i zasad działania.
Fundusz podał także, że nieprawidłowości mają dotyczyć aż 6 tysięcy wniosków o dotacje z programu „Czyste Powietrze”. Firma wykonawcza, której działania zgłoszono do prokuratury, złożyła wnioski o dotacje na kwotę około 600 milionów złotych, co sugeruje skalę potencjalnych nadużyć.
W związku z powyższymi informacjami, NFOŚiGW podjął działania mające na celu zabezpieczenie interesów beneficjentów programu oraz zapobieżenie dalszym nieprawidłowościom. Fundusz zapewnia, że podejmie wszelkie niezbędne kroki w celu wyjaśnienia sprawy oraz przeciwdziałania ewentualnym nadużyciom w przyszłości. Oczekuje się, że prokuratura przeprowadzi odpowiednie postępowanie i wyjaśni wszystkie wątpliwości związane z programem „Czyste Powietrze”.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.