Prokuratura zbada nadużycia finansowe w programie „Czyste Powietrze” wartości 600 mln zł
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) poinformował, że w wyniku przeprowadzonych kontroli ujawniono „podejrzenie nadużyć” w działalności firm wykonawczych. Skala nieprawidłowości była na tyle poważna, że Fundusz zdecydował się zawiadomić prokuraturę w tej sprawie. Podnoszone są poważne zarzuty, takie jak oszustwo, wyłudzenie, podrobienie dokumentów, poświadczenie nieprawdy oraz fałszowanie dokumentów.
NFOŚiGW podkreśla, że zidentyfikowano wiele nieprawidłowości, takich jak ustawianie zawyżonych rachunków za usługi i materiały, realizacja nieefektywnych inwestycji oraz wymuszanie udzielenia pełnomocnictwa. Nieuczciwe praktyki wykonawców dotyczą aż 6 tysięcy wniosków o dotacje z programu „Czyste Powietrze”. Firmy, które zostały zgłoszone do prokuratury, złożyły wnioski o dotacje na łączną kwotę około 600 milionów złotych.
Program „Czyste Powietrze” jest ważnym narzędziem walki z zanieczyszczeniem powietrza i poprawy efektywności energetycznej budynków. Działania nieuczciwych wykonawców nie tylko wpływają negatywnie na realizację programu, ale także podważają zaufanie do całego sektora energetycznego. NFOŚiGW podjęło działania mające na celu wyeliminowanie nadużyć i zapewnienie uczciwości w procesie przyznawania dotacji.
Fundusz apeluje do beneficjentów programu „Czyste Powietrze” o czujność i ostrożność w kontakcie z wykonawcami. Warto również sprawdzić dokładnie swoje umowy i rachunki, aby uniknąć nieprawidłowości. NFOŚiGW zapewnia, że podejmie wszelkie działania, aby wyeliminować nieuczciwe praktyki i zapobiec powtórzeniu się sytuacji, która miała miejsce w przypadku nieprawidłowości w programie „Czyste Powietrze”.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.