Proponowane zmiany w prawie ułatwią uzgodnienie płci osób transpłciowych
W połowie października weszła w życie nowelizacja rozporządzenia MS – Regulaminu urzędowania sądów powszechnych, która ma na celu zaliczenie spraw o ustalenie płci do kategorii spraw pilnych, co oznacza, że trafią one na terminy rozpraw poza kolejnością. Ministerstwo Sprawiedliwości uzasadniało tę zmianę jako wsparcie dla osób ubiegających się o uzgodnienie płci metrykalnej z ich tożsamością płciową.
Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar, podkreślił, że procedury dotyczące uzgodnienia płci są uciążliwe dla osób przechodzących przez nie i postulował przyjęcie ustawy o uzgodnieniu płci. Przypomniał, że sprawę tę procedowano już wcześniej, kiedy premierem była Ewa Kopacz. Bodnar zapowiedział, że wraz z ministrem Kotulą rozmawia na temat nowego projektu ustawy w tej sprawie i że jest to kwestia, która zostanie podjęta w ciągu najbliższych miesięcy.
W 2015 roku Sejm uchwalił ustawę o uzgodnieniu płci, mającą na celu uproszczenie procedur związanych z uzgodnieniem płci i zlikwidowanie skomplikowanych trybów procesowych, związanych np. z koniecznością pozwania własnych rodziców. Orzeczenia sądów miały opierać się głównie na opiniach lekarskich, a decyzje miały być podejmowane w trybie nieprocesowym.
Niestety, prezydent Andrzej Duda zawetował tę ustawę w 2015 roku, a kończący swoją kadencję Sejm nie zajmując się weta prezydenckiego. W rezultacie ustawa przepadła, ponieważ w związku z końcem kadencji Sejm nie podejmujący decyzji w sprawie weta prezydent może nie wejść w życie. Adam Bodnar oraz inni obrońcy praw człowieka są zdeterminowani, aby sprawa uzgodnienia płci nie była ignorowana, i walczą o wprowadzenie ustawy w tej sprawie.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.