Świat

Przebudowa boiska sportowego odsłaniająca masowy grobowiec

Archeolodzy analizujący to miejsce są przekonani, że było ono świadkiem „katastrofalnego wydarzenia militarnego”. Dotychczas znaleziono pod boiskiem sportowym szczątki aż 129 wojowników. Wszystkie ślady na kościach potwierdzają, że przyczyną śmierci były rany odniesione w brutalnej walce. Prace wykopaliskowe prowadzone przez zespoły archeologiczne datują grób na I wiek n.e. Wszelkie wykazy wskazują, że znajdują się w nim najprawdopodobniej szczątki wojowników poległych w bitwie z udziałem plemion germańskich.

Wykopaliska ujawniły również wiele przemieszczonych kości, sugerując że całkowita liczba ciał może przekroczyć 150. Naukowcy twierdzą, że odkrycie to jest bezprecedensowe w Europie Środkowej, zwłaszcza biorąc pod uwagę kontekst rzymskich działań wojennych. Michaela Binder, kierująca wykopaliskami, zauważyła, że pomimo istnienia ogromnych pól bitew w Niemczech, znalezienie tak dużej liczby zmarłych jest wyjątkowe w historii Rzymu.

Naukowcy zauważyli, że każdy zbadany szkielet wykazywał obrażenia, głównie na głowie, tułowiu i miednicy, co wyklucza możliwość egzekucji i sugeruje, że znalezisko to jest prawdziwą pozycją związaną z bitwą. Rany pochodziły zarówno od mieczy jak i włóczni, a większość zmarłych okazała się być mężczyznami w wieku od 20 do 30 lat, charakteryzującymi się dobrym stanem uzębienia.

Analiza węgla-14 pozwoliła zdatować kości na okres od 80 do 130 n.e., potwierdzając obecność artefaktów znalezionych w grobie, takich jak zbroje, ochraniacze policzków z hełmów i ćwieki z charakterystycznych rzymskich butów wojskowych. Istnienie sztyletu używanego w określonym czasie między I a II wiekiem n.e. stanowiło również istotny punkt odniesienia.

Podobnie, odkrycie osady, która miała stać się Wiedniem, stanowi znaczący element analizy. Archeolodzy spekulują, że odkrycie to może być związane z podbojami cesarza Domicjana na Dunaju w latach 86-96 n.e. Analiza dalszego materiału genetycznego i izotopów strontu może pomóc zidentyfikować wojowników oraz określić ich przynależność stronniczą w bitwie.

Wszystkie te odkrycia stawiają pytania dotyczące historii wojen Rzymu i relacji z plemionami germańskimi w tamtym okresie. Istnieje nadzieja, że dalsze badania i analizy pozwolą zrozumieć bardziej szczegółowo to krwawe wydarzenie, które miało miejsce wiele wieków temu.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *