Przebudowa prokuratury: Specjalni śledczy powołani do oczyszczenia instytucji.
Specjalny zespół powołany przez prokuratora generalnego Adama Bodnara podjął się analizy stopnia upolitycznienia prokuratury w okresie rządów Prawa i Sprawiedliwości. Raport, który został zaprezentowany 14 stycznia, liczy ponad 300 stron i zawiera informacje dotyczące 200 spraw, jednakże oczekuje się, że jeszcze 400 innych podejrzanych spraw zostanie poddanych analizie.
Badania prokuratorów skupiają się na wykrywaniu przypadków, w których śledztwa były umarzane z powodu presji politycznej, ale także na analizie postępowań wszczynanych w sposób niezgodny z zasadami. Zgodnie z raportem, w 163 zbadanych sprawach stwierdzono istotne nieprawidłowości. Z kolei w przypadku 112 spraw dotyczących głośnych i kontrowersyjnych wydarzeń, prokuratorzy zidentyfikowali poważne zastrzeżenia, które mogą pociągnąć za sobą odpowiedzialność karną i dyscyplinarną.
W odpowiedzi na wnioski zawarte w raporcie, Prokurator Krajowy mianował dwie czteroosobowe grupy prokuratorów do dalszego zbadania potencjalnych nieprawidłowości. Jedna z grup rozpoczęła pracę w Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku, a druga w Prokuraturze Regionalnej w Białymstoku.
W Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku zespół prokuratorów będzie analizował ewentualne przekroczenie uprawnień przez Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego, Zbigniewa Ziobrę, w latach 2016-2023. Głównym celem grupy jest zbadanie działań podejmowanych przez Ziobrę w kontekście postępowania subsydiarnego przeciwko lekarzom oskarżonym o spowodowanie śmierci ojca byłego Ministra.
Z kolei w Prokuraturze Regionalnej w Białymstoku utworzono zespół, który zajmie się ponownym zbadaniem wypadku, w którym uczestniczyła Prezes Rady Ministrów Beata Szydło oraz działaniami podejmowanymi przez funkcjonariuszy publicznych w związku z tą sprawą. Grupa ma zbadać przebieg i działania prowadzących oraz nadzorujących postępowanie dotyczące wydarzeń z 10 lutego 2017 r. w Oświęcimiu.
Na podstawie analizy obu grup prokuratorów można będzie wyciągnąć wnioski dotyczące ewentualnych nadużyć w prokuraturze oraz odpowiedzialności za nieprawidłowości. Działania te mają na celu przywrócenie zaufania społecznego do wymiaru sprawiedliwości i zapewnienie rzetelnego i niezależnego postępowania w sprawach kryminalnych.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.