Prawo

Przekraczanie granicy: Masowa pomoc w nielegalnych podróżach migrantskich.

Według informacji podanych przez Straż Graniczną, w pierwszym kwartale bieżącego roku zatrzymano 119 osób za organizowanie i udzielanie pomocy w nielegalnym przekraczaniu granicy. Zaskakujący jest fakt, że spośród tych osób aż 94 to cudzoziemcy. Największą grupę stanowią obywatele Ukrainy (48 osób), Białorusi (12 osób) oraz Gruzji (7 osób).

Natomiast w ubiegłym roku strażnicy graniczni zatrzymali 973 tzw. kurierów, spośród których ponad 890 stanowili cudzoziemcy. Najwięcej zatrzymań dotyczyło obywateli Ukrainy (416 osób), Gruzji (111 osób) oraz Białorusi (60 osób). Te liczby są szokujące i pokazują skalę problemu nielegalnego przekraczania granic.

Warto zastanowić się, jakie kary grożą organizatorom przemytu ludzi. Rzecznik Straży Granicznej, mjr Andrzej Juźwiak, przypomniał, że za pomocnictwo w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy grozi nawet do 8 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo cudzoziemcy zaangażowani w ten proceder muszą liczyć się z konsekwencjami postępowania administracyjnego, które najczęściej kończy się wydaniem decyzji o zobowiązaniu do powrotu.

Decyzja o zobowiązaniu do powrotu jest wydawana bez określenia terminu dobrowolnego powrotu i musi być natychmiastowo wykonana. Cudzoziemiec jest doprowadzany do granicy państwowej kraju pochodzenia i przekazywany funkcjonariuszom służb tego państwa. Ponadto, obowiązuje go zakaz wjazdu na obszar Schengen na okres od 5 do 10 lat.

W pierwszym kwartale tego roku funkcjonariusze Straży Granicznej wydali prawie 50 decyzji zobowiązujących do powrotu cudzoziemcom zajmującym się organizowaniem przemytu migrantów. To ważny krok w zwalczaniu procederu nielegalnego przekraczania granic.

Należy zauważyć, że zatrzymywani kurierzy działają na terenie całego kraju, jednak najwięcej przypadków ma miejsce w województwie podlaskim przy granicy z Białorusią oraz w zachodniej części Polski, w okolicach granicy polsko-niemieckiej. Ta sytuacja wymaga skutecznych działań i monitoringów, aby z minimalizować ilość osób zaangażowanych w nielegalne przekraczanie granic.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *