
Przemówienie pożegnalne papieża Franciszka: Słowa pożegnania Ojca Świętego.
Ostatnie wielkanocne orędzie papieża Franciszka było pełne nadziei i miłości, nawołując wszystkich ludzi do zakończenia przemocy na całym świecie oraz do okazania współczucia i szacunku dla wszystkich, niezależnie od różnic kulturowych czy religijnych. Papież apelował do wszystkich, by patrzyli w przyszłość z nadzieją i zaufaniem do innych, otwierając umysły na różnorodność i nowe pomysły.
W swoim orędziu papież zwrócił szczególną uwagę na konflikt w Izraelu i Strefie Gazy, wyrażając solidarność z cierpiącymi chrześcijanami i całym narodem izraelskim i palestyńskim. Apelował do walczących stron o ogłoszenie zawieszenia broni, uwolnienie zakładników i udzielenie pomocy głodującemu narodowi, pragnącemu pokoju i przyszłości. Ponadto, papież wspomniał o konfliktach na Ukrainie, w Jemenie, Libanie, Syrii, Afryce i innych miejscach, wzywając do poszukiwania dialogu oraz działań na rzecz pokoju i pojednania.
W orędziu pojawiła się też kwestia wolności religijnej, myśli i słowa, podkreślając konieczność szacunku dla innych poglądów. Papież przypomniał, że nie może być pokoju bez prawdziwego rozbrojenia oraz solidarności w działaniu na rzecz integralnego rozwoju każdego człowieka. Apelował do wszystkich odpowiedzialnych polityków na świecie, by wykorzystywali dostępne zasoby do pomocy potrzebującym oraz do walki z głodem i niesprawiedliwością.
W Wielkanocnym orędziu papież podkreślił, że nadzieja nie jest iluzją, lecz wyzwaniem, które umacnia naszą wiarę i determinację. Chrystus zmartwychwstał, dając nam pewność, że życie zwycięży śmierć, miłość zwycięży nienawiść, a światło zwycięży ciemność. Papież wezwał wszystkich do pielgrzymowania nadziei, stając się świadkami zwycięstwa miłości i Życia.
Wesołych Świąt Wielkanocnych dla wszystkich! Niech to święto obudzi w nas nadzieję, solidarność i miłość, kształtując nasze serca na wzór Chrystusa zmartwychwstałego.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.