Przewidywane zwiększenie cen prądu do 2025 roku – nowa decyzja Sejmu.
Sejmowa uchwała w sprawie zamrożenia cen energii została przyjęta zdecydowaną większością głosów. Tylko trzech posłów było przeciw, a 14 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu, gdzie również będzie musiała zostać przyjęta, aby wejść w życie.
Zgodnie z nowymi przepisami, cena energii elektrycznej ma zostać zamrożona na poziomie 500 złotych za megawatogodzinę przez dziewięć miesięcy. Rząd nie wyklucza, że zamrożenie cen może zostać rozszerzone także na ostatni kwartał przyszłego roku, chociaż ostateczna decyzja w tej sprawie zostanie podjęta w przyszłości.
W trakcie obrad parlamentarnych wprowadzono do projektu ustawy poprawkę, która przewiduje możliwość skorzystania z niższej ceny energii (693 zł za MWh netto) przez jednostki samorządu i podmioty wrażliwe do końca marca 2025 roku. Koszt wprowadzenia tego rozwiązania szacowany jest na dodatkowe 150 mln złotych, na co rząd zgodził się zgodził.
Komisje klimatu, energii i aktywów oraz gospodarki, które zajmowały się projektem ustawy, wprowadziły jedynie drobne poprawki porządkujące i precyzujące treść dokumentu. Projekt przewiduje utrzymanie maksymalnej ceny energii elektrycznej na poziomie 500 zł za MWh netto dla gospodarstw domowych do końca września 2025 roku. Samorządy i podmioty użyteczności publicznej będą mogły skorzystać z zamrożonych cen energii tylko do końca marca 2025 roku.
Minister klimatu Paulina Hennig-Kloska tłumaczyła, że rynkowe ceny energii na przyszły rok są niższe, dlatego podmioty te mogą zaopatrzyć się w energię taniej. W przeliczeniu koszt rozwiązań osłonowych dla gospodarstw domowych do września 2025 roku wynosić będzie około 3,98 mld złotych. Dodatkowo, koszt zawieszenia opłaty mocowej na cały 2025 rok szacowany jest na 1,476 mld złotych. Cała interwencja rządowa ma kosztować około 5,456 mld złotych.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.