Polityka

Przewodniczący RE w Warszawie apeluje o konieczność zmiany polityki UE

W trakcie inauguracji polskiej prezydencji w Radzie UE, premier Costa przypomniał historyczne korzenie Unii Europejskiej jako projektu pokojowego powstałego po II wojnie światowej. Podkreślił, że aby utrzymać ten pokój, Europa musi wzmocnić swoje bezpieczeństwo, a Ukraina powinna pozostać priorytetem dla całej Wspólnoty.

Costa podkreślił konieczność dalszego wsparcia Ukrainy w jej dążeniu do pełnego, sprawiedliwego i długotrwałego pokoju. Zaznaczył, że obrona powinna pozostać celem strategicznym Unii Europejskiej, która powinna również rozwijać silne partnerstwo transatlantyckie i współpracę z NATO. Zdaniem premiera, inwestycje w sektor obronny mogą stać się napędem dla europejskiej gospodarki.

Costa podkreślił potrzebę zmiany architektury budżetowej Unii oraz innych polityk, takich jak obronność, transformacja cyfrowa i energetyczna, które przyczynią się do rozwoju regionów. W tym kontekście, zaplanował nieformalne spotkanie liderów europejskich na początek lutego, aby omówić kwestie obrony z udziałem sekretarza generalnego NATO Marka Rutte’a oraz premiera Wielkiej Brytanii Keira Starmera.

Premier Costa podziękował premierowi Donaldowi Tuskowi za zaangażowanie w przygotowania do wspomnianego spotkania, które ma odbyć się w Belgii. Costa wziął udział w ceremonii inaugurującej prezydencję Polski w Radzie UE, gdzie jako szef Rady Europejskiej będzie przewodniczył pracom szefów państw i rządów. Polska z kolei w ramach prezydencji kierować będzie pracami ministrów w Radzie UE.

Całokształt działań Unii Europejskiej jest zgodny z ideą bezpieczeństwa i pokoju, która stanowi fundament jej istnienia. Premier Costa w swojej przemowie podkreślił konieczność jedności i współpracy w działaniach na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa i obronności całej Wspólnoty.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *