Prawo

„Przywódca mafii wnuczkowej zwycięża po orzeczeniu Sądu Najwyższego”

W kontekście kasacji obrony Arkadiusza Ł. ps. Hoss, można zauważyć, że sprawa ta budziła wiele emocji i kontrowersji zarówno wśród prawników, jak i społeczeństwa. W przypadku tego tzw. „króla mafii wnuczkowej” istniały liczne wątpliwości co do legalności użytych podsłuchów jako głównego materiału dowodowego. Obrona domagała się uchylenia wyroku i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania, podczas gdy prokuratura broniła decyzji sądu apelacyjnego.

Sąd Najwyższy w czwartek podjął decyzję, aby oddalić obie kasacje, uznając je za bezzasadne. Sędzia Andrzej Tomczyk podkreślił, że w przypadku zorganizowanej grupy przestępczej podsłuch jest związany z konkretnym fragmentem działalności grupy i nie może być wykorzystywany do przemycania innych czynów zabronionych.

Oskarżenia wobec Arkadiusza Ł. alias Hossa dotyczyły szeregu oszustw i prób oszustw, które miały miejsce w Polsce, Szwajcarii i Niemczech. Oskarżony miał wyłudzić pieniądze i biżuterię o wartości około 2 milionów złotych, podszywając się pod bliskich znajomych ofiar. Mimo licznych zarzutów, Arkadiusz Ł. nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień przed sądem.

Sąd Okręgowy w Poznaniu w 2021 roku skazał Arkadiusza Ł. na karę 6 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności, zobowiązując go także do naprawienia szkód. Prokuratura złożyła apelację, domagając się podwyższenia kary do 13 lat pozbawienia wolności, natomiast obrońcy wnieśli o uniewinnienie oskarżonego lub przekazanie sprawy do ponownego rozpatrzenia.

Sąd Apelacyjny w Poznaniu w 2023 roku uniewinnił Arkadiusza Ł. od niektórych zarzutów, jednak za pozostałe wymierzył karę 6 lat pozbawienia wolności. Sędzia podkreślił, że kontrowersje związane z wykorzystaniem materiału z podsłuchów miały decydujący wpływ na zmianę wyroku. Sprawa ta stanowi doskonały przykład trudności i kontrowersji związanych z korzystaniem z podsłuchów jako głównego dowodu w procesach przestępczych.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *