Reakcja Obajtka na atak – kontratak w sprawie.
Dziś podczas konferencji prasowej prezes Grupy Orlen, Daniel Obajtek, ogłosił złożenie dwóch wniosków do prokuratury. Pierwszy z nich dotyczy działania na szkodę spółki w kontekście projektu Olefiny, który został zatrzymany, co spowodowało obniżenie kapitalizacji spółki i straty sięgające 25 mld zł. Drugi wniosek został złożony za pomoc w uniknięciu odpowiedzialności związanej z kwestiami firmy konsultingowej pana Sienkiewicza oraz firmami z nim powiązanymi.
W połowie grudnia zarząd Orlenu poinformował o zatrzymaniu projektu budowy kompleksu Olefiny III, który został uznany za nieopłacalny i nieprzynoszący zysków. Decyzja ta miała ochronić spółkę przed stratami w wysokości około 15 mld zł. Zamiast tego, prace mają być prowadzone w ramach projektu Nowa Chemia, co pozwoli na racjonalizację nakładów.
Drugi wniosek dotyczy europosła Koalicji Obywatelskiej, byłego ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza. W kwietniu ubiegłego roku, Borys Budka ujawnił, że firma inwigilowała Sienkiewicza na zlecenie Orlenu w trakcie kampanii wyborczej. Obajtek tłumaczył, że raport sporządzony na zlecenie Orlenu miał na celu sprawdzenie powiązań z obcymi wpływami oraz ochronę interesu spółki. Z raportu wynikało, że firmy związane z Sienkiewiczem otrzymywały kilkumilionowe wynagrodzenia za konsulting w sprawie zakupu rosyjskiej ropy i gazu.
Ponadto, Grupa Orlen złożyła pozwy przeciwko byłym członkom zarządu, Danielowi Obajtkowi i Michałowi Rogowi, domagając się zwrotu środków przeznaczonych na cele prywatne, takie jak wizyty w hotelach i restauracjach. Firma zarzuca im działania na niekorzyść spółki poprzez nieuzasadnione wydatkowanie jej środków.
Grupa Orlen to międzynarodowy koncern energetyczny posiadający rafinerie i sieć stacji paliw w Polsce i za granicą. Planuje również rozwój w obszarze energetyki jądrowej opartej na małych reaktorach SMR oraz rozwój odnawialnych źródeł energii.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.