Polityka

Rekompensaty dla osób dotkniętych cierpieniami nazizmu: Polacy zasługują na sprawiedliwość

Ruchniewicz podkreślił, że mimo dobrego punktu wyjścia, polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe w 2024 roku przyniosły rozczarowanie ze względu na kwestie pieniężne. Mówiąc o propozycji niemieckiej gazety dotyczącej kwoty 200 mln euro dla polskich ofiar nazizmu, pełnomocnik wyraził zaniepokojenie, zaznaczając że taka kwota została odebrana w Polsce jako „uderzenie obuchem”. Wskazał również na istotę uwzględnienia szerszego kontekstu problemu, w tym znaczenie kwestii bezpieczeństwa.

Zdaniem Ruchniewicza, niemiecka strona powinna zwiększyć tempo i rozważyć uchwalenie dużego pakietu finansowego, który zamknąłby temat reparacji i odszkodowań. Poprzez inwestycje w bezpieczeństwo Polski i Niemiec, takie jak energia i wojsko, możliwe jest zebranie odpowiednio wysokiej sumy, która byłaby potrzebna z psychologicznego punktu widzenia. Tylko taki gest mógłby przekonać społeczeństwa po obu stronach, że temat reparacji i odszkodowań został ostatecznie zamknięty.

Propozycja pełnomocnika zakłada, że wysoka suma przyczyniłaby się do odbudowy zaufania między Polakami a Niemcami. W ten sposób Nowy początek w relacjach polsko-niemieckich mógłby nadejść, niezależnie od wyniku wyborów w Niemczech. Ruchniewicz podkreślił pilną potrzebę rozwiązania tego problemu, zwłaszcza z uwagi na wiek polskich ofiar nazizmu, które nie mogą dłużej czekać.

Podsumowując, propozycja pełnomocnika Ruchniewicza zakłada, że wysoka suma przekazana na pomoc ofiarom nazizmu w Polsce byłaby dowodem poważnego traktowania tego tematu przez Niemcy, co mogłoby przyczynić się do odbudowy zaufania i poprawy relacji między dwoma krajami.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *