Polityka

Reżim wypuścił więźniów politycznych, ale to tylko niewielka zmiana

W piątek 15 listopada wieczorem prokurator Tarek Saab ogłosił zwolnienie 225 osób, które były oskarżone o akty przemocy po wyborach z lipca. Organizacja Foro Penal potwierdziła, że 131 z nich zostało wypuszczonych z więzień, jednak będą musieli stanąć przed sądami w poniedziałek, aby ustalić dalsze środki zapobiegawcze.

Mimo tych zwolnień, nadal trwają kontrowersje związane z łamaniem praw człowieka w Wenezueli. Ponad 1700 więźniów politycznych nadal przebywa w zakładach karnych rządzonej przez Nicolasa Maduro. Organizacja szacuje, że w czasie protestów po wyborach zatrzymano ponad 1800 osób.

Zwolnienia nastąpiły po tragicznej śmierci jednego z zatrzymanych, Jesusa Manuela Martineza Mediny, który zginął w niewoli reżimowych służb bezpieczeństwa. Opozycja poinformowała o tym zdarzeniu w tym tygodniu.

Sytuacja polityczna w Wenezueli po lipcowych wyborach została poddana w wątpliwość. Władze ogłosiły zwycięstwo Maduro, jednak opozycja przedstawiła dokumenty potwierdzające zwycięstwo jej kandydata Edmundo Gonzaleza Urrutii. USA, UE i wiele państw Ameryki Łacińskiej nie uznały wyniku wyborów.

Po wyborach doszło do masowych protestów, które zostały brutalnie stłumione przez reżim. Zginęło co najmniej 28 osób, a ponad 150 polityków opozycyjnych zostało aresztowanych. Gonzaleza wyjechał do Hiszpanii, gdzie poprosił o azyl, aby uniknąć aresztowania przez reżim.

Niezależnie od tych wydarzeń, sytuacja polityczna w Wenezueli nadal budzi duże kontrowersje i wymaga dalszej uwagi społeczności międzynarodowej.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *