Polityka

Rola Polski w Prezydencji UE: Duże oczekiwania na naszą inicjatywę.

Rozpoczęła się polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej, która potrwa przez najbliższe sześć miesięcy, czyli do końca czerwca. Nasz kraj będzie przez ten czas pełnił rolę gospodarza i odpowiedzialny będzie za ustalanie porządku obrad posiedzeń poszczególnych gremiów UE oraz za prowadzenie negocjacji wśród państw członkowskich.

Oficjalna inauguracja prezydencji odbyła się 3 stycznia, w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 20, a główne przemowy wygłosili Donald Tusk i szef Rady Europejskiej, Antonio Costa. Spotkanie rozpoczęto od dwustronnych rozmów między Tuskiem a Costą o godzinie 18. Na uroczystości wystąpiła również Orkiestra i Chór Teatru Wielkiego Opery Narodowej pod dyrekcją Radzimira Dębskiego.

Dębski specjalnie na tę okazję skomponował nowy utwór, czerpiąc inspirację z muzyki klasycznej Polski. W swojej kompozycji nawiązał do twórczości takich mistrzów jak Karol Szymanowski, Krzysztof Penderecki, Henryk Mikołaj Górecki, Wojciech Kilar oraz Grażyna Bacewiczówna. Repertuar wieczoru obejmował takie utwory jak „Hoax”, „Crux”, „Odrodzenie”, „Tren warszawskiego getta” oraz prapremierę kompozycji „Ukłon”.

W związku z prezydencją Polski, logo prezydencji zostało odsłonięte na budynku Justus Lipsius w Brukseli, zastępując logo Węgier. Emblemat przedstawia flagę Polski przenikającą litery EU (European Union). Autorem logo jest Jerzy Janiszewski, twórca symbolu „Solidarności” z 1980 roku. Na stronie rządu podkreślono, że logo prezydencji Polski symbolizuje odrodzenie polskiej demokracji i społeczeństwa obywatelskiego oraz nawiązuje do tradycji Solidarności.

W ciągu najbliższych sześciu miesięcy, będą miały miejsce ponad 300 oficjalnych spotkań, w tym 22 nieformalne rady z udziałem ministrów UE. W styczniu planowane są dwie takie rady: 21-22 stycznia dla ministrów edukacji, oraz 30-31 stycznia dla ministrów sprawiedliwości i spraw wewnętrznych.

Hasłem przewodnim polskiej prezydencji jest „Bezpieczeństwo, Europo!”. Polska skupi się na siedmiu obszarach: zewnętrznym, wewnętrznym, informacyjnym, ekonomicznym, energetycznym, żywnościowym i zdrowotnym. Prezydencja Polski przypada na początek nowego cyklu instytucjonalnego Unii Europejskiej, co dodatkowo podkreśla wagę tego okresu dla naszego kraju i całej Wspólnoty Europejskiej.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *