Nieruchomości

Rosja handluje nieruchomościami należącymi do Ukraińców, nawet na obszarach nieobjętych przez okupację.

Agencja mieszkaniowa, stworzona przez władze dla rozwoju polityki mieszkaniowej, ogłosiła listę miast, w których Rosjanie będą mogli nabywać nieruchomości na podstawie programu pożyczek hipotecznych od 1 kwietnia. Lista obejmuje miasta głównie na terenie Rosji, ale także inne regiony – zauważył niezależny portal śledczy Możem Objasnit’.

Według dokumentu, wybrano miasta o „niskim poziomie budownictwa”, gdzie obecnie buduje się nie więcej niż dwa wielorodzinne budynki. Dziennikarze ustalili, że na liście znajduje się wiele ukraińskich miast i miejscowości, nie tylko na terenach zajętych przez Rosję.

Nielegalna okupacja Ukrainy

Zgodnie z prawem międzynarodowym, Rosja uzurpuje sobie prawo do terytorium nie tylko na okupowanych ziemiach Ukrainy, ale także na całym obszarze Donbasu, Zaporoża oraz obwodu chersońskiego.

Agencja zachęca do osadnictwa między innymi w Torecku, Kurachowem, Awdijiwce, Czasiw Jarze czy Bachmucie. Walki w okolicach Torecka wciąż trwają, a pozostałe miejscowości są w zniszczeniu. Reżim oferuje również pożyczki na zakup mieszkań w Chersoniu (wyzwolonym jesienią 2022 roku), Berysławiu, Słowiańsku czy Kramatorsku, które znajdują się pod kontrolą Kijowa. Zaporoże nie jest jednak na liście.

Potencjalne hipoteki dotyczą także Sudży w obwodzie kurskim Federacji Rosyjskiej, gdzie od sierpnia ubiegłego roku trwały walki. Miasto zostało bombardowane przez Rosjan i również zostało zrujnowane. Interesujące jest również to, że dla cywilów obowiązuje zakaz wjazdu do tych obszarów, co może utrudnić ewentualną przeprowadzkę.

Reżim oferuje bardzo korzystne oprocentowanie 6 proc. rocznie, w porównaniu do oficjalnej stopy redyskontowej banku centralnego wynoszącej 21 proc. Oferta jest skierowana do rodzin z co najmniej jednym dzieckiem do 6. roku życia. Mieszkania dostępne są w budynkach wielorodzinnych mających 20 lat i więcej, uznanych za nadające się do zamieszkania.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *