Rosja planuje prowokację w kosmosie? Weto w Radzie Bezpieczeństwa ONZ sugeruje agresywne intencje.
Ambasador Rosji przy ONZ, Wasilij Nebenzia, zdecydowanie odrzucił projekt rezolucji dotyczącej wyścigu zbrojeń w przestrzeni kosmicznej, nazywając go „absurdalnym i upolitycznionym”. Rosyjski przedstawiciel zaproponował poprawkę do rezolucji, sugerując, że ograniczenia dotyczące broni kosmicznej powinny obejmować wszystkie rodzaje broni, a nie tylko te jądrowe. Jednak propozycja Rosji została odrzucona przez większość członków Rady Bezpieczeństwa ONZ.
Projekt rezolucji, który spotkał się z zawetowaniem Rosji, zakazywał rozmieszczenia broni nuklearnej lub broni masowego rażenia w kosmosie oraz prowadzenia działań zmierzających do jej rozwijania. Traktat międzynarodowy z 1967 roku, który został ratyfikowany przez wiele krajów, w tym Stany Zjednoczone i Rosję, już zakazuje umieszczania broni kosmicznej w przestrzeni kosmicznej.
W projekcie rezolucji wysuwano postulat podjęcia dalszych działań, w tym zobowiązań politycznych i prawnie wiążących instrumentów, w celu zapobieżenia wyścigowi zbrojeń w kosmosie. Ambasador USA przy ONZ, Linda Thomas-Greenfield, podkreśliła, że Rosja deklarowała, iż nie ma zamiaru umieszczać broni nuklearnej w kosmosie. Jednakże, jej środowe weto budzi pytania co do intencji Moskwy.
W lutym Biały Dom wyraził zaniepokojenie zdolnością Rosji do posiadania broni przeciwsatelitarnej, co zostało potwierdzone przez Putina. Następnie jednak rosyjski lider oświadczył, że nie planuje rozmieszczania broni nuklearnej w kosmosie. Mimo to, decyzja Rosji o zawetowaniu projektu rezolucji wzbudza kontrowersje i pytania o motywacje tego kraju.
W kontekście rosnących napięć i rywalizacji między mocarstwami światowymi w przestrzeni kosmicznej, ważne jest, aby społeczność międzynarodowa podejmowała działania mające na celu zapobieżenie wyścigom zbrojeń i utrzymywanie pokoju w kosmosie. Rosyjskie zawetowanie rezolucji pokazuje, że istnieje potrzeba dalszych negocjacji i dialogu między państwami w celu osiągnięcia porozumienia w sprawie kontroli zbrojeń kosmicznych.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.