Rosja pozyskała nowego sojusznika w gronie BRICS
Kandydatura Indonezji została poparta przez liderów BRICS już w sierpniu 2023 roku, jak poinformowało ministerstwo spraw zagranicznych Brazylii. Jednak formalne przyjęcie czwartego pod względem liczby ludności kraju na świecie do bloku nastąpiło dopiero po wyborach prezydenckich w październiku 2024 roku, które wygrał gen. Prabowo Subianto, były minister obrony.
Z największą populacją i gospodarką w Azji Południowo-Wschodniej, Indonezja podziela z innymi członkami BRICS zobowiązanie do reformowania globalnych instytucji zarządzania i aktywnie przyczynia się do pogłębiania współpracy Południe-Południe – oświadczył rząd Brazylii.
Historia BRICS sięga roku 2009, kiedy to Brazylię, Rosję, Indie i Chiny postanowiły utworzyć ten sojusz. Republika Południowej Afryki dołączyła do nich w 2010 roku, zaś w zeszłym roku do grupy dołączyły także Iran, Egipt, Etiopia i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Arabia Saudyjska otrzymała zaproszenie do przystąpienia do BRICS, jednak na razie tego nie uczyniła.
Formalne wnioski o przyjęcie do organizacji złożyły: Turcja, Azerbejdżan i Malezja. Ostatni szczyt bloku odbył się w październiku 2024 roku w rosyjskim Kazaniu.
Indonezja, jako nowy członek BRICS, może odgrywać istotną rolę w kształtowaniu polityki należącego do nich bloku oraz wzmacniać jego pozycję na arenie międzynarodowej. Jej przyjęcie do sojuszu świadczy o uznaniu jej potencjału gospodarczego i politycznego przez inne kraje członkowskie. Jest to również okazja do poszerzenia współpracy handlowej i politycznej, co może przyczynić się do wzrostu dobrobytu i bezpieczeństwa regionu.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.