Świat

Rosjanie opuścili i sprzedali zajęte mieszkanie prezydenta Zełenskiego.

Radio Svoboda poinformowało o sprawie, cytując Larisę Kulinicz, która pełni funkcję ministra ds. własności i stosunków gruntowych Krymu, mianowaną przez reżim Władimira Putina. Kulinicz ujawniła, że wśród sprzedanych nieruchomości znajdują się takie obiekty jak mieszkanie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Jałcie, osiedle Villa Olena, centrum handlowe Bakaliia, Hotel Tysiąca i Jednej Nocy, Hotel Europa w Ałuszcie oraz inne nieruchomości – donosi portal Ukrainska Pravda.

Minister Kulinicz przekazała, że w ciągu ostatniego roku na liście „znacjonalizowanych” aktywów znalazło się ponad tysiąc nieruchomości, w tym magazyny żywności, centra handlowe, powierzchnie biurowe, a nawet kina. Denys Czystikow, zastępca stałego przedstawiciela prezydenta Ukrainy na Krymie, podał, że tylko w 2024 roku Rosja „znacjonalizowała” majątek 560 osób fizycznych i prawnych na Krymie, oraz 135 budynków w okupowanym Sewastopolu.

Redakcja Ukrainska Pravda przypomniała, że w listopadzie ubiegłego roku Siergiej Aksionow, wyznaczony przez Rosję „przywódca” Krymu, chwalił się, że budżet regionu uzyskał 2,7 mld rubli (około 27 mln dolarów) ze sprzedaży „znacjonalizowanego” majątku. Wcześniej informowano o „przejęciach” nieruchomości i aktywów należących do takich osób jak były premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk czy piosenkarka Dżamala, zwyciężczyni Konkursu Piosenki Eurowizji w 2016 roku.

Dżamala w swoim występie wykonała utwór „1944”, poruszający temat przymusowej deportacji Tatarów krymskich na rozkaz Józefa Stalina. Rosja Putina również popełnia liczne zbrodnie, takie jak uprowadzenia, tortury i morderstwa aktywistów.

Półwysep Krymski, będący integralną częścią Ukrainy, został zaanektowany przez Rosję w marcu 2014 roku, po nielegalnym referendum. Tatarzy krymscy, stanowiący 12 proc. populacji Półwyspu, sprzeciwiali się plebiscytowi, narażając się na represje ze strony rosyjskich władz. Aneksję Krymu Rosja przedstawia jako akt sprawiedliwości historycznej.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *