
Rosyjska próba zestrzelenia samolotu NATO nad Bałtykiem.
Według rzecznika Sztabu Generalnego francuskiego Ministerstwa Obrony Narodowej, samolot Atlantique 2 brał udział w patrolowaniu międzynarodowej przestrzeni powietrznej nad Morzem Bałtyckim w ramach operacji NATO, kiedy to został namierzony przez radar systemu obrony przeciwlotniczej S400. Incydent ten został potępiony jako agresywne działanie ze strony Rosji, które jest absolutnie niedopuszczalne. Francuskie siły zbrojne pozostaną aktywne w celu zapewnienia obrony wolności żeglugi w międzynarodowej strefie powietrznej i morskiej – podkreślił rzecznik.
Według informacji przekazanych przez „Moscow Times”, samolot francuski wykonywał misję patrolową w pobliżu wybrzeży Szwecji, w tym monitorowanie podejrzanych statków. Gazeta donosi, że od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku, incydenty naruszania infrastruktury krytycznej na Morzu Bałtyckim zaczęły się coraz częściej pojawiać. W listopadzie doszło do uszkodzenia podmorskich kabli łączących Litwę ze Szwecją oraz Finlandią i Niemcami. W grudniu z kolei wystąpiły uszkodzenia kolejnych kabli łączących Finlandię z Estonią oraz światłowodowego kabla między Finlandią a Szwecją.
Stany Zjednoczone już wcześniej ostrzegały przed zwiększoną rosyjską aktywnością wojskową w rejonie Morza Bałtyckiego. Zdaniem „MT”, Waszyngton oskarżał rosyjskie Ministerstwo Obrony o sabotaż przeciwko kluczowej infrastrukturze NATO. Sekretarz generalny NATO Mark Rutte ogłosiła niedawno utworzenie Straży Bałtyckiej w celu wzmocnienia bezpieczeństwa na akwenie bałtyckim. W skład tej misji wchodzić będą fregaty, samoloty patrolowe oraz drony.
Inicjatywa wzmocnienia kontroli militarnego na Morzu Bałtyckim ma pochodzenie polskie. Premier Donald Tusk, uczestniczący w szczycie, zapowiedział, że NATO będzie coraz bardziej aktywne na Bałtyku. Planowane jest wysłanie dodatkowych sił na ten obszar w celu zapewnienia stabilności i bezpieczeństwa.
Podsumowując, sytuacja na Morzu Bałtyckim jest obecnie napięta, a incydenty z udziałem infrastruktury krytycznej zaczynają przybierać coraz bardziej niebezpieczny obrót. Wzmocnienie kontroli militarnej na tym obszarze staje się coraz bardziej konieczne, aby zapobiec potencjalnym eskalacjom konfliktu. NATO, przy wsparciu państw członkowskich, podejmuje kroki w celu zwiększenia swojej obecności na Bałtyku i zapewnienia stabilności w regionie.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.