Kategoria: Świat

Rosyjski uczeń nie dostał się do elektrowni jądrowej.

Nauczyciel przekazał informację, że z powodu zasad bezpieczeństwa korporacyjnego i aktualnej sytuacji na świecie, uczniowie urodzeni w Rosji nie mogą wziąć udziału w wycieczce po elektrowni Olkiluoto. Decyzja została podjęta na podstawie „oceny ryzyka”, a szkoła była zobowiązana wcześniej do dostarczenia danych osobowych uczestników.

Matka jednego z uczniów zwróciła uwagę na absurdalność i bezprawność takiego zakazu. Zastanawiała się, czy elektrownia faktycznie uważa dziecko za potencjalnego szpiega, jaki jest cel tej decyzji oraz w jaki sposób jej syn jest odpowiedzialny za „sytuację na świecie”. Uważała tę decyzję za rasistowską i nieuzasadnioną.

Operator elektrowni wyjaśnił, że osoby będące obywatelami Rosji i Białorusi nie mogą zwiedzać obiektu z powodu przyjętych zasad. To spowodowało społeczną dyskusję na temat bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej. Agencja kontrwywiadu Supo nie wydała jeszcze instrukcji dotyczącej takich ograniczeń, a władze obiektów same decydują o procedurach bezpieczeństwa.

Biuro rzecznika do spraw równości zwróciło uwagę, że nieuzasadnione różnicowanie osób na podstawie pochodzenia może stanowić dyskryminację. Elektrownia Olkiluoto jest jednym z kluczowych obiektów tego typu w Finlandii, działającym od prawie 45 lat. Składa się z trzech bloków o znacznej mocy elektrycznej.

Warto zwrócić uwagę na konieczność zapewnienia równego traktowania wszystkich osób, niezależnie od ich narodowości czy miejsca urodzenia. Dyskryminacja powinna być potępiana, a bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej powinno być zapewnione w sposób proporcjonalny i zgodny z prawem.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *