Rozliczanie podatku online już możliwe dzięki usłudze Twój e-PIT
Od 15 lutego bieżącego roku, podatnicy zyskali możliwość rozliczenia swoich podatków za 2023 rok za pomocą serwisu e-PIT. Ministerstwo Finansów poinformowało, że w ramach tej usługi dostępne są formularze wypełnione danymi, do których dostęp ma Krajowa Administracja Skarbowa (szczegółowy wykaz dostępny jest w prezentacji zamieszczonej na dole komunikatu).
TDla osób pracujących na etacie, korzystanie z e-PIT oznacza przeważnie jedynie przejrzenie dokumentu PIT i dokonanie ewentualnych zmian, np. w przypadku narodzin dziecka, co może skutkować uzyskaniem ulgi, bądź decyzji o przekazaniu 1,5% podatku na organizację pożytku publicznego.
Ważne jest, że jeśli do 30 kwietnia podatnik nie złoży innego rodzaju zeznania podatkowego (np. w formie papierowej lub przez e-Deklaracje), ani nie wprowadzi żadnych zmian w e-PIT, to jego zeznanie zostanie automatycznie zaakceptowane.
Usługa e-PIT jest dostępna już po raz szósty. W tym roku po raz pierwszy mogą z niej skorzystać osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz działy specjalne produkcji rolnej, a także osoby zawieszające działalność gospodarczą. Oprócz standardowych formularzy PIT-37, PIT-38 oraz oświadczeń PIT-OP oraz PIT-DZ, w e-PIT dostępne będą także formularze PIT-36L, PIT-28 oraz PIT-36.
Nowość stanowi wprowadzenie formularza PIT-36L, który służy do rozliczenia dochodów z działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych podatkiem liniowym. Formularz PIT-28, dotychczas przeznaczony dla osób uzyskujących dochody z najmu i sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych, będzie teraz stosowany również do rozliczeń z działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem. Natomiast formularz PIT-36, dotychczasowy formularz dla osób m.in. rozliczających renty i emerytury zagraniczne czy dochody z działalności nierejestrowanej, będzie także używany do rozliczenia dochodów z działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych na ogólnych zasadach.
Ministerstwo Finansów wyraziło nadzieję, że skorzystają z e-PIT osoby prowadzące ryczałt, które nie wykazują kosztów uzyskania przychodów, a także właściciele nieruchomości, którzy rozliczają dochody z najmu na podstawie ryczałtu. Drugą ważną grupą są osoby, których działalność gospodarcza jest zawieszona – w sumie 670 tysięcy osób. Mimo braku osiąganych dochodów lub ich zwolnienia z opodatkowania, są one zobowiązane do złożenia zeznania. Po raz pierwszy w e-PIT ci, którzy korzystają z formularza PIT-36 do rozliczenia dochodów z innych źródeł niż działalność gospodarcza, będą mogli dokonać rozliczenia. Informacje o tych dochodach zostaną uwzględnione w udostępnionym formularzu.