
Rozszerzenie kompetencji pielęgniarek i położnych – dlaczego warto?
Ministerstwo Zdrowia ogłosiło projekt nowelizacji rozporządzenia dotyczącego wykazu substancji czynnych zawartych w lekach, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, na które pielęgniarki i położne mogą wystawiać skierowania. Projekt ten został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji i skierowany do konsultacji.
Celem proponowanych zmian jest przede wszystkim ułatwienie dostępu pacjentów do świadczeń zdrowotnych bez konieczności odbywania wizyt lekarskich. W związku z tym planowane są rozszerzenia wykazu badań diagnostycznych, na które pielęgniarki i położne będą mogły wystawiać skierowania.
Nowe przepisy mają umożliwić realizację świadczeń w ramach programu profilaktycznego „Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej”, który rozpocznie się od 1 maja bieżącego roku. Projekt wprowadza również nowe badania, na które pielęgniarki i położne będą mogły wystawiać skierowania.
Zgodnie z przedstawionym projektem, pielęgniarki i położne będą miały możliwość wystawiania skierowań na badania biochemiczne i immunochemiczne w surowicy krwi, takie jak hormon tyreotropowy (TSH), aminotransferaza alaninowa (ALAT), aminotransferaza asparaginianowa (ASPAT), gammaglutamylotranspeptydaza (GGTP), lipoproteina A oraz PSA całkowite u mężczyzn.
Ponadto z wykazu badań biochemicznych i immunochemicznych w surowicy krwi, określonego w załączniku do rozporządzenia, usunięto wcześniejsze ograniczenia, które zakazywały pielęgniarkom i położnym wystawiania skierowań na badania stężenia we krwi cholesterolu całkowitego, LDL-cholesterolu, HDL-cholesterolu oraz triglicerydów. Położne będą więc mogły wystawiać skierowania na te badania.
Zmiany zaproponowane w rozporządzeniu wejdą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Obecnie pielęgniarki i położne mogą wystawiać skierowania m.in. na badania hematologiczne, badania moczu czy EKG. Dzięki nowym przepisom będą miały szersze możliwości diagnostyczne i będą mogły świadczyć bardziej kompleksową opiekę pacjentom.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.