Polityka

Rumuński Sąd Konstytucyjny oficjalnie potwierdza wyniki wyborów po zliczeniu wszystkich głosów.

W Rumunii odbyły się niedawno wybory parlamentarne, które zmieniły układ sił w parlamencie. Do nowego składu parlamentu wejdzie siedem partii, w tym dwie nowe siły reprezentujące skrajną prawicę: S.O.S Romania i POT – Partia Ludzi Młodych.

Postkomunistyczna PSD, która dotychczas była główną partią koalicyjną, zdobyła pierwsze miejsce w wyborach parlamentarnych. Udało im się uzyskać 22,3 proc. głosów w Senacie i 21,96 proc. w Izbie Reprezentantów.

Na drugim miejscu znalazł się radykalnie prawicowy Związek Jedności Rumunów (AUR), który odwołuje się do idei nacjonalistycznych. Partia ta przeciwstawia się również jakiejkolwiek pomocy wojskowej dla Ukrainy w obliczu rosyjskiej agresji. AUR zdobył 18,3 proc. głosów w wyborach do Senatu i 18,01 proc. do Izby Deputowanych.

Trzecią pozycję zajęła Partia Narodowo-Liberalna, która dotychczas była koalicjantką PSD. Wynik tej formacji to 14,28 proc. w Senacie i 13,2 proc. w Izbie Deputowanych.

Kolejną nową siłą w parlamencie będzie centroprawicowy Związek Ocalenia Rumunii (USR), którego liderką jest Elena Lasconi. Partia ta zdobyła 12,26 proc. głosów w Senacie i 12,40 proc. w niższej izbie parlamentu.

Ponad 7 proc. poparcia uzyskała skrajnie prawicowa i prorosyjska partia S.O.S Romania, która została utworzona w 2021 r. na czele z Dianą Sosoaca, która wcześniej należała do AUR.

Inną nową formacją w parlamencie będzie Partia Ludzi Młodych, która zadeklarowała poparcie dla zwycięzcy I tury wyborów prezydenckich i dzięki temu uzyskała około 6,4 proc. głosów.

Ostatnie miejsce wśród partii parlamentarnych zajmuje centroprawicowy Demokratyczny Związek Węgrów w Rumunii (UDMR), który również uzyskał wynik ponad 6 proc.

Wybory parlamentarne odbyły się 1 grudnia, w których wzięło udział ponad 9,4 mln ludzi, a frekwencja wyniosła 52,5 proc. warto zauważyć, że wyniki głosowania diaspory wskazują na ponad 55 proc. poparcia dla partii radykalnie i skrajnie prawicowych.

Warto również wspomnieć o nadchodzących wyborach prezydenckich, gdzie pierwsza tura została uznana za ważną, a druga tura odbędzie się 8 grudnia. W drugiej turze wezmą udział Calin Georgescu i Elena Lasconi, co zostało ogłoszone przez przewodniczącego Sądu Konstytucyjnego.

Premier Rumunii Marcel Ciolacu z Partii Socjaldemokratycznej (PSD), który zajął trzecie miejsce w pierwszej turze wyborów prezydenckich, nie zadeklarował poparcia swojej partii dla żadnego z kandydatów w drugiej turze. Podkreślił, że decyzję należy do obywateli Rumunii.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *