Prawo

Sąd Najwyższy ponownie zbada sprawę frankowiczów z lat poprzednich

W styczniu 2021 r. I prezes SN Małgorzata Manowska skierowała wniosek do rozstrzygnięcia przez skład całej Izby Cywilnej SN w sprawie kredytów walutowych, w szczególności tzw. kredytów frankowych. Wniosek obejmuje sześć pytań, mających na celu rozwiązanie najważniejszych kontrowersji w tej sprawie.

Jednak Izba Cywilna zdecydowała się zadać pytania do Trybunału Sprawiedliwości UE, które nie dotyczyły kwestii kredytów frankowych, co spowodowało zawieszenie sprawy do stycznia 2022 r. Wtedy TSUE uznał wniosek za niedopuszczalny, co przyczyniło się do powrotu sprawy do rozpatrzenia w Izbie Cywilnej SN.

Wniosek prezes Manowskiej zawiera sześć pytań dotyczących „kluczowych problemów prawnych narosłych w postępowaniach sądowych odnoszących się do kredytów indeksowanych lub denominowanych we frankach szwajcarskich”. Pierwsze trzy pytania dotyczą uznania postanowień umowy kredytu za niedozwolone, a kolejne trzy pytania odnoszą się do nieważności lub bezskuteczności umowy.

Czwartkowe posiedzenie Izby Cywilnej ma odbyć się w największej sali SN, a planowana jest transmisja internetowa. Problemów z orzeczeniami sądów dotyczących kredytów frankowych nadal pozostaje wiele, a wiele zagadnień prawnych wciąż budzi wątpliwości orzecznicze.

Warto zauważyć, że od skierowania pytań przez prezes Manowską minęło już ponad trzy lata, a część zagadnień dotyczących kredytów frankowych była rozpatrywana w mniejszych składach sędziowskich. Niektóre kwestie nadal pozostają zawieszone oczekując na rozstrzygnięcia TSUE w tych sprawach.

Im więcej pytań i problemów prawnych pojawia się w sprawie kredytów frankowych, tym bardziej skomplikowana staje się sytuacja. Liczymy, że decyzje podejmowane przez Izby SN będą w pełni zgodne z obowiązującym prawem i ostatecznie rozwiążą spory dotyczące kredytów walutowych.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *