Sąd Najwyższy rozpatrzył skargę PiS dotyczącą PKW
Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła sprawozdanie finansowe PiS za 2023 rok, argumentując to naruszeniem obowiązującego prawa. Jednakże Sąd Najwyższy uznał skargę partii Prawo i Sprawiedliwość za zasadną i uznał uchwałę PKW za nieważną. Rzecznik SN podczas briefingu wyjaśnił, że PKW nie precyzowała w swojej uchwale ani w uzasadnieniu, na czym polegały rzekome naruszenia artykułów kodeksu wyborczego. Sąd stwierdził brak klarowności i brak uzasadnienia decyzji Państwowej Komisji Wyborczej.
Na skutek odrzucenia sprawozdania finansowego, PiS mógłby stracić prawo do subwencji na trzy lata. PKW zdecydowała się pomniejszyć dotację dla partii o 10,8 mln zł oraz subwencję o taką samą kwotę. Dodatkowo, komitet musi zwrócić do Skarbu Państwa 3,6 mln zł. Prawo i Sprawiedliwość zaskarżyło decyzję PKW do Sądu Najwyższego, co doprowadziło do unieważnienia uchwały komisji.
PEW złożyło wniosek o wyłączenie „neosędziów”, czyli sędziów Izby Kontroli Nadzwyczajnej, wyznaczonych do rozpatrzenia skargi PiS. Podstawą tego wniosku był zarzut nieprawidłowego powołania sędziów, z udziałem nowej Krajowej Rady Sądownictwa.
W rezultacie, decyzja PKW została cofnięta, a sprawozdanie finansowe PiS za 2023 rok zostało zaakceptowane. Partia ma więc szansę odzyskać utracone subwencje i dotacje. Cała sprawa, która rozpatrywana była przez instancje sądowe, przypomniała o znaczeniu przestrzegania procedur i przepisów prawa w kontekście finansowania i transparentności kampanii wyborczych.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.