Świat

Sankcje na rosyjski bank w USA wywołują oburzenie na Węgrzech

Administracja prezydenta USA Joe Bidena ogłosiła w czwartek kolejne restrykcje na sektor finansowy Rosji, tym razem obejmujące 118 osób i podmiotów. Gazprombank, trzeci co do wielkości bank w Rosji, został objęty pełnymi sankcjami, co oznacza, że zostaje wykluczony z międzynarodowego systemu finansowego. Decyzja ta ma na celu osłabienie zdolności Rosji do finansowania działań wojennych na Ukrainie.

Gazprombank jest kluczowym instrumentem reżimu Władimira Putina do rozliczania płatności związanych z zakupem sprzętu wojskowego oraz wypłacania żołnierzom i ich rodzinom. Poprzednie sankcje nałożone na bank były tylko częściowe, co oznaczało, że nie został objęty pełną blokadą ani wykluczeniem z systemu SWIFT, w przeciwieństwie do innych rosyjskich banków.

Szef MSZ Węgier Peter Szijjarto nazwał te sankcje „atakiem na suwerenność” i podziękował Turcji, Bułgarii, Serbii oraz Azerbejdżanowi za bezpieczne i stabilne dostawy gazu do Węgier. Węgry pozostają jednym z krajów UE uzależnionych od rosyjskich dostaw gazu i korzystających z usług Gazprombanku do dokonywania płatności.

Premier Viktor Orban wyraził swoje niezadowolenie z sankcji wobec Rosji i apeluje o przeglądanie polityki sankcji Unii Europejskiej. Orban uważa, że sankcje utrzymują wysokie ceny energii i blokują wsparcie dla Ukrainy w walce z rosyjską agresją. Węgry podpisały niedawno umowy na dodatkowe dostawy gazu z Gazpromem, co może skłaniać do negocjacji w sprawie zarówno sankcji, jak i relacji z Rosją.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *