Sędzia dwukrotnego mistrza olimpijskiego orzekł w jego sprawie przeciwko ojcu, oskarżonego o brutalne traktowanie i znęcanie się nad synem.
Norweski dziennik „Verdens Gang” ujawnił dokumenty dotyczące sprawy Jakoba Ingebrigtsena, dwukrotnego mistrza olimpijskiego w biegach na 1500 m i 5000 m. 24-letni sportowiec oskarża swojego ojca, Gjerta Ingebrigtsena, o stosowanie przemocy fizycznej wobec niego i jego dwóch braci przez okres 10 lat, gdy byli jeszcze dziećmi.
Jakob twierdzi, że był regularnie uderzany i kopany przez swojego ojca, który był jednocześnie jego trenerem. Oskarżenia obejmują także znęcanie się nad innymi synami rodziny. Jakob został określony przez ojca mianem „łobuza” oraz „terrorysty”, a miał być grożony zawstydzaniem i przyjmowaniem bicia, co według Jakoba miało negatywny wpływ na ich zdrowie psychiczne i fizyczne. Ojciec Jakoba, Gjert Ingebrigtsen, kategorycznie zaprzecza tym oskarżeniom.
Sprawa ma być rozpatrzona na sali sądowej w przyszłym roku, a według szacunków proces może trwać nawet 8 tygodni, przy wezwaniu od 30 do 40 świadków. Asystentka adwokata Mette Yvonne Larsen określiła oskarżenia jako bardzo poważne, rozciągające się na wiele lat.
Według relacji norweskiego dziennika, było kilka incydentów, gdzie Jakob był maltretowany przez ojca przez 15-30 minut, otrzymując ciosy w głowę i kopnięcia. Kilku członków rodziny Ingebrigtsenów poparło zeznania Jakoba, co potwierdzało brutalne traktowanie chłopca przez ojca.
Ingebrigtsenowie byli popularnymi gwiazdami telewizyjnego reality show w Norwegii, gdzie ojciec Gjert pełnił rolę trenera. Jednakże, dwaj bracia wystosowali list do Norweskiej Federacji Lekkoatletycznej, prosząc o wsparcie w unikaniu ojca podczas międzynarodowych zawodów, co oznaczało poważne problemy rodzinne.
Bracia Ingebrigtsenowie wspominają swoje dzieciństwo jako okres, gdzie musieli radzić sobie z agresywnym i kontrolującym ojcem, który stosował przemoc fizyczną jako formę wychowania. Jego brutalne metody wciąż wpływają negatywnie na nich oraz rodzeństwo, co pozostawia trwałe skutki psychiczne i emocjonalne z tego okresu.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.