Prawo

Sejm jednomyślnie zatwierdził regulacje dotyczące e-papierosów.

Nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia przed skutkami używania tytoniu i jego produktów spotkała się z szerokim poparciem w Sejmie, gdzie głosowało za nią aż 412 posłów. Jedynie 15 było przeciwnych, a jeden poseł wstrzymał się od głosu. Nowe przepisy wprowadzają zakaz wprowadzania do obrotu podgrzewanych wyrobów tytoniowych o charakterystycznym aromacie.

Producenci i sprzedawcy dostaną dziewięć miesięcy na dostosowanie się do nowych przepisów. Projekt jest realizacją unijnej dyrektywy, którą państwa członkowskie muszą wdrożyć do 23 października 2023 roku. W ostatnich latach sprzedaż podgrzewanych wyrobów tytoniowych wzrosła o aż 2009 proc., jednak udział tych produktów w rynku tytoniowym UE nadal oscyluje w okolicach 3,33 proc.

Obecnie w polskim parlamencie trwają prace nad kolejną nowelizacją ustawy tytoniowej, dotyczącej ograniczenia sprzedaży e-papierosów. Resort zdrowia przygotował projekt, który zakazuje sprzedaży wszelkiego rodzaju papierosów elektronicznych i akcesoriów do nich osobom poniżej 18. roku życia, niezależnie od zawartości nikotyny w produkcie.

Ponadto używanie e-papierosów z płynem beznikotynowym będzie zabronione w miejscach publicznych, gdzie obowiązuje zakaz palenia papierosów tradycyjnych. Dotyczy to m.in. szkół, przedszkoli, przystanków komunikacji publicznej, restauracji i placów zabaw dla dzieci.

Projekt wprowadza również zakaz sprzedaży woreczków z nikotyną osobom niepełnoletnim oraz na terenie placówek szkolnych, placówek medycznych, obiektów sportowo-rekreacyjnych oraz w automatach i systemach samoobsługowych. Ponadto zakazuje sprzedaży e-papierosów bez nikotyny i woreczków z nikotyną na odległość, w tym przez internet, oraz zakazuje ich reklamowania.

Ostatnie decyzje Komisji Zdrowia w sprawie projektu nowelizacji wskazują, że szczegółowo zostanie on rozpatrzony dopiero po 28 kwietnia, po skierowaniu projektu do notyfikacji Komisji Europejskiej.

Warto zauważyć, że przedsiębiorstwa tytoniowe podjęły negocjacje w sprawie odszkodowań, co będzie miało istotny wpływ na przyszłe działania i regulacje w branży tytoniowej. Oczekuje się także, że temat akcyzy na wapowanie stanie się coraz bardziej kontrowersyjny w najbliższych latach, co będzie wymagało dalszych dyskusji i działań prawodawczych.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *