Prawo

Sejm nie zdecydował się na przeprowadzenie badań dotyczących myśliwych, definitywna decyzja została podjęta.

Podczas pierwszego czytania projektu ustawy dotyczącej obowiązkowych badań lekarskich i psychologicznych dla osób posiadających pozwolenia na broń w celach łowieckich, Ewa Szymanowska z Polski 2050 podkreślała, że celem projektu nie jest wymierzenie się w żadną konkretą grupę, ale poprawa ogólnego bezpieczeństwa. Przypomniała ona tragiczne przypadki postrzelenia przypadkowych osób podczas polowań, które powinny być zdecydowanie uniknięte.

Z kolei Edward Siarka z Prawa i Sprawiedliwości argumentował, że myśliwi stają się coraz częściej celem ataków i manipulacji, co stanowi poważne zagrożenie dla ich bezpieczeństwa. Jego zdaniem, wypadki podczas polowań wynikają głównie z braku przestrzegania zasad oraz nieumiejętnego posługiwania się bronią, a nie z powodu stanu zdrowia myśliwego.

Krystian Łuczak z Koalicji Obywatelskiej zgłosił zastrzeżenia co do proponowanych zmian, argumentując, że w innych krajach UE myśliwi nie są zobowiązani do tak częstych badań lekarskich. Chociaż popiera dalsze prace nad projektem, uważa, że konieczne są pewne poprawki, aby zapewnić uczciwe traktowanie wszystkich osób posiadających broń.

W wyniku głosowania, posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego i Konfederacji stanęli przeciwko proponowanym zmianom, podczas gdy posłowie Lewicy opowiedzieli się za wprowadzeniem obowiązkowych badań lekarskich i psychologicznych dla myśliwych.

Projekt ustawy zakładał, że osoby mające pozwolenia na posiadanie broni w celach łowieckich będą zobowiązane do regularnych badań lekarskich i psychologicznych, potwierdzających ich zdolność do posiadania broni. Ponadto, zaproponowano zwiększenie częstotliwości badań dla osób powyżej 70. roku życia (co dwa lata) i dla osób do 70. roku życia (co pięć lat).

Autorzy projektu zaznaczali, że liczba wypadków z bronią palną podczas polowań w Polsce wzrosła w ostatnich latach, co stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa. W przytoczonym okresie zdarzyło się co najmniej 13 tragicznych incydentów śmiertelnych związanych z polowaniami, co dowodzi pilnej potrzeby wprowadzenia dodatkowych zabezpieczeń. Dodatkowo, zwracali uwagę na przypadki nieumyślnego postrzelenia zwierząt objętych ochroną, które również są skutkiem zaniedbań i błędów w posługiwaniu się bronią.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *