Sejm uchwalił ustawę o Radzie Fiskalnej, wzbogaconą o poprawki rekomendowane przez Komisję Finansów Publicznych. W głosowaniu poparcie dla ustawy wyraziło 238 posłów, przeciw było 198, natomiast 11 wstrzymało się od głosu. Następnie projekt trafi do Senatu.
21 listopada Komisja Finansów Publicznych pozytywnie zaopiniowała poprawki zaproponowane przez Koalicję Obywatelską, dotyczące m.in. zasad odwoływania członków Rady Fiskalnej i okresu przechowywania ich oświadczeń majątkowych. Komisja zaakceptowała również poprawki zgłoszone przez posłów PiS, które dotyczyły możliwości złożenia odrębnej opinii przez przedstawicieli stron Rady Dialogu Społecznego w sprawach związanych z planem budżetowym.
W trakcie obrad odrzucono jednak wszystkie poprawki niezarekomendowane przez komisję, w tym jedną zgłoszoną przez koło Razem, mającą na celu zwiększenie roli związków zawodowych w procesie budżetowania. Z kolei inne odrzucone poprawki zakładały rezygnację ze zmian w założeniach projektu budżetu oraz wprowadzały terminy opiniowania przez członków Rady Dialogu Społecznego planu budżetowo-strukturalnego.
Rada Fiskalna, która ma zacząć działać od 2026 roku, będzie odpowiedzialna za ocenę prognoz makroekonomicznych dla potrzeb ustawy budżetowej oraz średniookresowych planów budżetowo-strukturalnych, a także za monitorowanie zgodności polskich ram budżetowych z unijnymi regułami fiskalnymi. Skład Rady Fiskalnej będzie liczył siedem osób, a jej przewodniczący będzie miał jednego zastępcę.
W ramach ustawy przewidziano także zmiany dotyczące klauzuli wyjścia i powrotu stabilizującej reguły wydatkowej, a także wprowadzono możliwość przekroczenia limitu wydatków w sytuacji wystąpienia zdarzeń nadzwyczajnych, po zasięgnięciu opinii Rady Fiskalnej. Projekt ustawy będzie teraz analizowany przez Senat.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.