
Sekrety Inków odkrywane przez Polaków: Ofiary kobiet i dzieci.
Rytuał Capacocha był praktykowany przez Inków i polegał na składaniu w ofierze dzieci i młodych kobiet. Ofiary były grzebane na wzniesionych na szczytach gór platformach. Aby dotrzeć do tych rejonów, pielgrzymi musieli przebyć długą drogę, budując specjalne drogi i tambos – miejsca do odpoczynku na wysokogórskiej wędrówce. Pielgrzymki rozpoczynały się głównie w Cuzco i mogły trwać wiele miesięcy, zanim docierały do celu.
Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego przeprowadzili szczegółową dokumentację ostatnich tambos na stokach wulkanów Pichu Pichu i Chachani. Ich badania zostały opublikowane w czasopiśmie „Antiquity”. Projekt „Capacocha. Multidyscyplinarne studium inkaskich rytuałów wysokogórskich” otrzymał wsparcie finansowe w ramach konkursu OPUS 25 Narodowego Centrum Nauki, co umożliwiło kontynuację badań z użyciem najnowocześniejszych technologii.
W trakcie ostatniego sezonu wykopaliskowego naukowcy korzystali z nieinwazyjnych technik teledetekcji, takich jak georadar, skanowanie LIDAR oraz dane z zdjęć satelitarnych. Badania na tak dużych wysokościach, ponad 5 tys. m n.p.m., stanowią duże wyzwanie. Dr Dagmara Socha i dr Dominika Sieczkowska-Jacyna podkreślają, że planują dalszą eksplorację stanowisk i badanie próbek w celu ustalenia chronologii i szczegółów rytuałów.
Uniwersytet Warszawski ma własną stację badawczą w Arequipie w Peru, co umożliwia bliską współpracę z tamtejszym Uniwersytetem Katolickim św. Marii. Ta współpraca trwa od lat 90. XX wieku i przyczynia się do działań badawczych w tej dziedzinie. Dzięki zaangażowaniu naukowców i nowoczesnym technologiom, poznajemy coraz więcej tajemnic związanych z inkaskimi rytuałami i sposobem ich praktykowania.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.