
Senat postuluje zmniejszenie składki zdrowotnej. Prezydent musi teraz zareagować.
W Środę 58 senatorów zagłosowało za przyjęciem nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, która zakłada obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców od 2026 roku. Przeciwko zmianom było 36 senatorów, a trzech wstrzymało się od głosowania.
Nowe przepisy wprowadzą dwuelementową podstawę wymiaru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców – do określonego poziomu będzie ona ryczałtowa, a od nadwyżki dochodów będzie procentowa. Dotyczyć to ma około 2,5 miliona przedsiębiorców w Polsce.
Warto zaznaczyć, że wysokość składki zdrowotnej dla pracowników na etacie pozostanie bez zmian – dalej będzie to 9 proc. Podobnie sytuacja będzie wyglądać w przypadku świadczeń emerytalnych.
Obniżka składki zdrowotnej dla przedsiębiorców została uchwalona przez Sejm głosami KO, Polski 2050-TD i PSL-TD, jednak posłowie PiS, Lewicy i koła Razem byli przeciwko. Konfederacja wstrzymała się od głosu.
O zawetowanie przepisów apelują do prezydenta Andrzeja Dudy różne środowiska, w tym kandydatka Lewicy na prezydenta Magdalena Biejat, kandydat Partii Razem Adam Zandberg, Porozumienie Rezydentów OZZL i Naczelna Izba Lekarska. Obawiają się, że obniżenie składki zdrowotnej może pogorszyć sytuację pacjentów i pogłębić kryzys w ochronie zdrowia.
Premier Donald Tusk zapowiedział, że w przypadku zawetowania zmian w składce zdrowotnej przez prezydenta, podejmie kroki w tej sprawie po wyborach prezydenckich. Zmiana ma zacząć obowiązywać od 2026 roku i będzie obciążać budżet państwa kwotą 4,6 mld złotych, jako straty z tytułu zmniejszenia wpływów ze składki zdrowotnej.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.