Polityka

Senat postuluje zmniejszenie składki zdrowotnej. Prezydent musi teraz zareagować.

W Środę 58 senatorów zagłosowało za przyjęciem nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, która zakłada obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców od 2026 roku. Przeciwko zmianom było 36 senatorów, a trzech wstrzymało się od głosowania.

Nowe przepisy wprowadzą dwuelementową podstawę wymiaru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców – do określonego poziomu będzie ona ryczałtowa, a od nadwyżki dochodów będzie procentowa. Dotyczyć to ma około 2,5 miliona przedsiębiorców w Polsce.

Warto zaznaczyć, że wysokość składki zdrowotnej dla pracowników na etacie pozostanie bez zmian – dalej będzie to 9 proc. Podobnie sytuacja będzie wyglądać w przypadku świadczeń emerytalnych.

Obniżka składki zdrowotnej dla przedsiębiorców została uchwalona przez Sejm głosami KO, Polski 2050-TD i PSL-TD, jednak posłowie PiS, Lewicy i koła Razem byli przeciwko. Konfederacja wstrzymała się od głosu.

O zawetowanie przepisów apelują do prezydenta Andrzeja Dudy różne środowiska, w tym kandydatka Lewicy na prezydenta Magdalena Biejat, kandydat Partii Razem Adam Zandberg, Porozumienie Rezydentów OZZL i Naczelna Izba Lekarska. Obawiają się, że obniżenie składki zdrowotnej może pogorszyć sytuację pacjentów i pogłębić kryzys w ochronie zdrowia.

Premier Donald Tusk zapowiedział, że w przypadku zawetowania zmian w składce zdrowotnej przez prezydenta, podejmie kroki w tej sprawie po wyborach prezydenckich. Zmiana ma zacząć obowiązywać od 2026 roku i będzie obciążać budżet państwa kwotą 4,6 mld złotych, jako straty z tytułu zmniejszenia wpływów ze składki zdrowotnej.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *